Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących. Każdy jest mile widziany

2024.03.29 13:33
Już po raz dziesiąty Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia zapraszają na śniadanie wielkanocne dla ubogich, samotnych i potrzebujących. Odbędzie się w niedzielę (31.03) o godz. 7.30.
Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących. Każdy jest mile widziany
Fot: Materiały prasowe

- Cieszymy się, że możemy kolejny raz, we współpracy z Zespołem Szkół Katolickich im.
Matki Bożej Miłosierdzia, zorganizować wspólne spotkanie z ubogimi naszego miasta, jak i z
osobami samotnymi. W tym roku przygotowaliśmy się na ok. 300 posiłków - mówi ks. Jerzy
Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

- My, jak zawsze, jesteśmy zaproszeni do tego, aby być domem Boga, żeby tutaj na
śniadanie mogli przyjść ci których On zaprosi, którzy na to zaproszenie odpowiedzą – podkreśla Honorata Kozłowska, dyrektorka Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia.

W przygotowanie włączyli się również uczniowie.

- Dzieci, które w tym roku uczęszczają do świetlicy, przygotowały te prześliczne kurczątka i stroiczki. To jest wkład dzieci w przygotowanie śniadania dla ubogich i potrzebujących. Zależało nam na tym, żeby nie tylko spod ich rąk wyszło coś pięknego, ale przede wszystkim, by zyskały świadomość dla kogo i po co to robią - tłumaczyła Honorata Kozłowska.

Nie zabraknie tradycyjnych potraw

- Potrawy jakie odnajdziemy na stole wielkanocnym to żurek, bigos, jajka, sałatka jarzynowa oraz babka wielkanocna – mówi ks. Andrzej Ratkiewicz, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Zaangażowane w przygotowanie są Placówki Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz
kilkudziesięciu wolontariuszy indywidualnych, wśród nich znajdują się także wolontariusze z Ukrainy, którzy uczęszczają do Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. W ten sposób chcą okazać wdzięczność za otrzymaną pomoc.

- Śniadanie wielkanocne ma również charakter symboliczny. Spożywanie posiłku jest czynnością świętą. Gromadzi wspólnotę w tym wypadku wierzących, którzy gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa. Potrawy mają znaczenie symboliczne: chleb kieruje do chleba eucharystycznego, mięso jest przypomnieniem Baranka paschalnego spożywanego w czasie przejścia z Niewoli Egipskiej do Ziemi Obiecanej, sól ma chronić nas przed zepsuciem, jajka są symbolem nowego życia. I kiedy spożywamy taki posiłek również w taki prosty sposób głosimy Ewangelię, głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego, a do prawdy o zmartwychwstaniu należy dodać radość. Dziękujemy za dekoracje, które wnoszą właśnie ten charakter uśmiechu i radości – podkreśla ks. Sęczek.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1277 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39