Sondażowe wyniki wyborów. Prawo i Sprawiedliwość z najlepszym wynikiem

2019.05.26 21:04
O godz. 21.00 zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według sondażu exit poll wygrał je PIS z wynikiem 42,4%.
Sondażowe wyniki wyborów. Prawo i Sprawiedliwość z najlepszym wynikiem
Fot: MN

Znane są pierwsze sondażowe wyniki wyborów, które zostały opublikowane tuż po zakończeniu głosowania. Sondaż exit poll opiera się na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Został on zamówiony przez stacje telewizyjne TVP, Polsat oraz TVN.

Według tych sondaży z wynikiem ponad 42% wybory do Parlamentu Europejskiego wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Drugi wynik osiągnęła Koalicja Europejska, która uzyskała 39,1% głosów. Na dalszych pozycjach znalazły się: Wiosna (6,6%) i Konfederacja (6,1%). Pod 5-procentowym progiem wyborczym znalazły się Kukiz'15 (4,1%) oraz Lewica Razem (1,3%).

Taki wynik przekłada się na 24 miejsca w Parlamencie Europejskim dla PiS, 22 dla Koalicji Europejskiej i po 3 dla Wiosny i Konfederacji.

Według wstępnych wyników, 2 mandaty z naszego okręgu otrzymają liderzy swoich list: Karol Karski (PiS), który zdobył ponad 175 tys. głosów oraz Tomasz Frankowski (Koalicja Europejska) - 119 tys. głosów. Do końca nie wiadomo, co z Krzysztofem Jurgielem, który startował z drugiego miejsca na liście PiS. Zdobył on ponad 103 tys. głosów i niewykluczone, że otrzyma mandat.

Frekwencja w wyborach miała wynieść ponad 43% i jest rekordowa w historii eurowyborów przeprowadzanych w Polsce. W okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, zanotowano najniższą frekwencję w Polsce. Tylko w naszym regionie nie przekroczyła ona 40%.

Sondaże exit poll są obarczone marginesem błędu, jednak zwykle nie przekracza on 2%. Jak poinformowali przedstawiciele PKW, oficjalne wyniki poznamy najwcześniej we wtorek wieczorem.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1548 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39