Spektakl o Katyniu. Termin konkursu na scenariusz wydłużony

2020.04.16 11:02
13 kwietnia w całej Polsce obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Teatr Dramatyczny w Białymstoku włączył się w obchody 80. rocznicy tej tragicznej zbrodni.
Spektakl o Katyniu. Termin konkursu na scenariusz wydłużony
Fot: Emilia Rogalska
Warsztaty dramatopisarskie

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ogłosił konkurs na scenariusz spektaklu inspirowany wydarzeniami z 1940 roku - "Wspomnienia o Katyniu". Celem konkursu jest przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego.

W konkursie bierze udział młodzież z białostockich szkół średnich, która wzięła udział w warsztatach dramaturgicznych. Zajęcia prowadziła Sandra Szwarc - dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczyni głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym - Strefy Kontaktu.

- Warsztaty dramatopisarskie zaskoczyły mnie wysokim poziomem umiejętności literackich uczestników. Praca nad tekstami przebiegała bardzo sprawnie i myślę, że udało nam się stworzyć zalążki dla kilku interesujących sztuk teatralnych. Warsztat "Wspomnienia o Katyniu" dotyczył w końcu niełatwego tematu, został jednak potraktowany przez warsztatowiczów niezwykle wnikliwie i z dużą wrażliwością - mówi Sandra Szwarc.

Termin konkursu został wydłużony do 30 maja. Po tym terminie, Kapituła Konkursu będzie obradowała zdalnie i wyłoni laureata najlepszego tekstu. Nagrody w konkursie przyzna jury w składzie: Piotr Półtorak - dyrektor Teatru Dramatycznego, Sandra Szwarc - dramaturg, Jolanta Hinc-Mackiewicz - kierownik literacki Teatru oraz Agata Puchalska - dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody rzeczowe: za 1. miejsce - aparat fotograficzny o wartości 2000 zł, laureat 2. miejsca otrzyma tablet o wartości 1000 zł, a trzecią nagrodą będzie smartwatch o wartości 500 zł.

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 czerwca na stronie Teatru Dramatycznego. Ze względu na trwający stan epidemii, konkurs nie zakończy się pokazem na podstawie zwycięskiego tekstu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39