Sposób na żubry, bobry i wilki. Poradnik i kampania

2010.03.02 00:00
Jak dostać odszkodowanie za skutki działań żubra, wilka czy bobra? Jak ustrzec się przed szkodami wyrządzonymi przez chronione zwierzęta? O tym wszystkim w nowo wydanym poradniku.
Sposób na żubry, bobry i wilki. Poradnik  i kampania
Fot: M. Gorbacz
Nieszkodliwe żubry z Białowieskiego Parku Narodowego

Wydawnictwo zawiera opisy zwierząt oraz sposoby uzyskania odszkodowań za spowodowane przez nie straty. Ukazał się w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, jest również dostępny w wersji elektronicznej. Poradnik został wydany w ramach kampanii na rzecz ograniczenia szkód wyrządzanych przez te chronione w Polsce zwierzęta, która potrwa do maja 2011 roku. W planach są comiesięczne szkolenia dla osób z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Kampania ma zmienić niekorzystne postrzeganie zwierząt w północno-wschodniej Polsce. Gospodarze traktują je jako szkodliwie. Bobry podtapiają łąki, wilki atakują zwierzęta hodowlane, a żubry niszczą pola uprawne. Poradnik ma pomoc w ograniczaniu szkód wyrządzanych przez zwierzęta, a celem kampanii jest wzrost akceptacji dla chronionych gatunków i zwiększenie ich szans na przetrwanie.

Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, w ubiegłym roku w podlaskim wypłacono prawie 1,7 mln zł za szkody w uprawie 1150 rolników. Najwięcej wniosków dotyczy odszkodowań za szkody wyrządzane przez bobry.

Projekt powstał dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a projekt realizuje Fundacja Zielone Płuca Polski z siedzibą w Białymstoku.

MAG

1268 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39