Spotkania z pisarzami w Książnicy Podlaskiej. Wstęp jest wolny

2018.09.17 12:43
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zaprasza na kolejne spotkania w ramach cyklu Środy Literackie. Gośćmi we wrześniu będą prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk i Mira Łuksza.
Spotkania z pisarzami w Książnicy Podlaskiej. Wstęp jest wolny
Fot: Mira Łuksza

Zdzisław Jerzy Adamczyk to profesor, historyk literatury polskiej i wydawca, przez wiele lat zatrudniony w Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach, a także w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu i w Akademii Humanistycznej w Pułtusku; od 1976 r. członek, a od 2011 przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Pism zebranych Stefana Żeromskiego. W ramach Pism wydał m.in. sześć tomów listów Żeromskiego oraz trzy tomy jego utworów publicystycznych i wspomnień; w związku z tymi edycjami odnalazł i opublikował wiele nieznanych dokumentów ukazujących w nowym świetle twórczość i życie autora Przedwiośnia. Obecnie przygotowuje nowe wydanie "Dzienników".

Podczas spotkania autorskiego w Książnicy Podlaskiej, prof. Adamczyk opowie m. in. o swojej najnowszej książce "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego", w której "postanowił (...) rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego".

Spotkanie odbędzie się w środę (19.08) o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro.

Szczegóły: Środy Literackie - spotkanie z prof. Zdzisławem Jerzy Adamczykiem

W kolejną środę - 26 września - z czytelnikami spotka się Mira Łuksza, obchodząca w tym roku 45–lecie pracy twórczej pisarka, poetka, tłumaczka, redaktorka i dziennikarka. Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego "Białowieża" i Związku Literatów Białoruskich, od lat związana z tygodnikiem "Niwa".

Tworzy w języku białoruskim i polskim, pisze dla dorosłych i dla dzieci. Wydała kilkanaście książek - tomiki poezji, m.in. "Zamowa" (1993), "Wiersze tutejsze" (2003), "Biały stok" (2012), "Śpiew drzew" (2017) oraz prozę, m.in.: "Dziki ptak i wróbel" (1992), "Babskie historie" (2001), "Życie pozagrobowe i inne" (2013). W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za całokształt twórczości z uwzględnieniem książki "Rodosłów".

Jej teksty były tłumaczone na język angielski, czeski, rosyjski, ukraiński, rumuński, grecki.

Spotkanie autorskie rozpocznie się również o godz. 17.00. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

Szczegóły: Środy Literackie. Spotkanie z Mirą Łukszą

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

979 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39