Dom

Sprzedaż mieszkania. Jak odpowiednio je przygotować?

2022.02.24 07:51
Decydując się na sprzedaż mieszkania warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować je do wystawienia na rynku wtórnym – zarówno, gdy sprzedajemy je w stanie surowym, jak i z pełnym wyposażeniem.
Sprzedaż mieszkania. Jak odpowiednio je przygotować?
Fot: Malwina Witkowska
Przed sprzedażą mieszkania warto je odświeżyć bądź doprowadzić do stanu surowego

Sprzedaż mieszkania z wyposażeniem

Przy sprzedaży mieszkania ważna jest nie tylko lokalizacja czy położenie w bloku, ale również jego zawartość. Bogaty wystrój, drogie meble, marmurowy blat czy eleganckie płytki z połyskiem z pewnością podniosą jego cenę oraz przyciągną chętnych, choć nie każdemu może spodobać się dana aranżacja.

Często sprzedawcy posiadający wiele wspomnień związanych z mieszkaniem, specjalnie nie chcą wprowadzać zmian, aby zachowało swój charakter. Mimo wszystko przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż trzeba usunąć z niego rzeczy osobiste oraz zbędne ozdoby - im mniej tym lepiej.

Przed sprzedażą należy dokładnie sprawdzić stan mebli, które chcemy pozostawić. Niektóre z nich mogą wymagać odnowienia, a w przypadku innych renowacja już nawet nie będzie opłacalna, dlatego warto zastanowić się na ich wyrzuceniem. Mniejsza ilość mebli spowoduje, że mieszkanie będzie wydawało się bardziej przestronne oraz da większe pole do popisu nowemu nabywcy, który będzie mógł wprowadzać swoje własne wizje. Z pewnością stonowana stylistyka mu to ułatwi.

Warto pamiętać, że najważniejszy w mieszkaniu jest perfekcyjny porządek. Generalne sprzątanie całkowicie odmieni wygląd - należy poodsuwać meble, umyć okna, wypolerować podłogi. Kupujący zainteresowany mieszkaniem z pewnością nie chciałby znaleźć kłębków kurzu, zacieków czy innych brudów.

Puste mieszkanie czy stan surowy?

Jeżeli decydujemy się na sprzedaż nieruchomości bez mebli, należy sprawdzić stan mieszkania m.in. podłóg, płytek czy ścian. Choć generalny remont to zbyt duże koszty, które nie zwrócą się przy sprzedaży nieruchomości, to jednak należy zainwestować choćby w niewielkie naprawy.

Przed zrobieniem zdjęć do ogłoszenia trzeba zerwać zniszczoną tapetę i zadbać o ściany, wymianę popękanych płytek, naprawę wadliwego kontaktu czy spłuczki w toalecie, a także np. udrożnienie zapowietrzonych kaloryferów. Decydując się na odmalowanie ścian powinniśmy postawić na kolor biały, dzięki czemu nieruchomość będzie wyglądała na odświeżoną. Warto pamiętać także o oczyszczeniu parkietu czy glazury.

Ponadto coraz częściej na sprzedaż wystawiane są mieszkania w stanie surowym - bez wyłożonej podłogi czy kafelek, dzięki czemu nowy nabywca może urządzić je "po swojemu", od początku do końca. Jednak, aby udało się je sprzedać, nie może być ono droższe od mieszkań oferowanych przez deweloperów. Doprowadzenie mieszkania do stanu surowego wymaga sporej pracy, ale niekiedy jest to najlepsze rozwiązanie przy sprzedaży np. mieszkania, które od 30 lat nie było remontowane.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1020 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39