Startuje kolejna Jesień z Bluesem. Zobacz, co będzie się działo [PROGRAM]

2023.11.21 12:21
Już w tym tygodniu odbędzie się 38. Jesień z Bluesem. W harmonogramie znalazły się koncerty zarówno polskich, jak i zagranicznych zespołów. W planach jest m.in. koncert poświęcony Ryszardowi "Skibie" Skibińskiemu w 40. rocznicę jego śmierci.
Startuje kolejna Jesień z Bluesem. Zobacz, co będzie się działo [PROGRAM]
Fot: Materiały organizatora

38. Jesień z Bluesem rozpocznie się w czwartek (23 listopada) i potrwa do niedzieli (26 listopada).

Jesień z Bluesem

Jesień z Bluesem to coroczne wydarzenie muzyczne, które zrodziło się z inicjatywy Ryszarda "Skiba" Skibińskiego, lidera zespołu Kasa Chorych. Pomysłodawca postanowił uczcić pamięć zmarłego artysty, upamiętniając 40. rocznicę jego śmierci w 2022 roku. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w listopadzie 1978 roku w klubach Sepularium, Promenada i Klub Rozrywki KRĄG, gdzie wystąpili artyści tacy jak Kasa Chorych, Irjan, Martyna Jakubowicz, Michał Łuszczyński i Mr. Olek Country Band. Impreza gromadzi entuzjastów bluesa co roku w listopadzie.

Tegoroczna edycja

W czwartek (23 listopada) w sali Forum, Jesień z Bluesem otworzy koncert Raphael Wressnig & The Soul Gift Band oraz Donniele Graves. Zespół The Soul Gift Band zaprezentuje zarówno oldschoolowe, jak i newschoolowe brzmienia, zestawiając klimat soul & blues z współczesnymi funky akcentami. W ich towarzystwie wystąpi Donniele Graves, czyli wokalistka z Kanady, która jest głęboko zakorzeniona w tradycji gospel.

W piątek (24 listopada) w sali Forum wystąpią Muddy Gurdy, Errol Linton i Lachy Doley. Muddy Gurdy to francuski zespół, który przekracza granice gatunków, propagując ideę "uniwersalnego bluesa". Errol Linton to z kolei brytyjski wokalista i harmonijkarz, uznawany za przyszłość brytyjskiego bluesa. Zdobył uznanie za współpracę z muzykami takimi jak Bo Diddley czy Joe Bonamassa. Lachy Doley to natomiast australijski klawiszowiec, którego umiejętności przysporzyły mu miano jednego z najlepszych klawiszowców na świecie.

Tego samego dnia, w Famie wystąpi również Marino Valle Band. To zespół ze Szwecji, założony przez bluesowego harmonijkarza Marino Valle. Grupa łączy różnorodne gatunki muzyczne, od starego bluesa i soulu po rock'n'roll, jazz i muzykę karaibską.

W sobotę (25 listopada) w Klubokawiarni Duży Pokój odbędzie się wydarzenie "Sekretny Świat Harmonijki". Gościem będzie Bartek Łęczycki, uznawany za jednego z najlepszych harmonijkarzy w Europie, który podczas spotkania podzieli się historiami i ciekawostkami na temat tego instrumentu. Osobiście zaprezentuje kilka melodii oraz udzieli wskazówek dotyczących technik gry na harmonijce.

W klubie Herkulesy w planach jest koncert poświęcony Ryszardowi "Skibie" Skibińskiemu w 40. rocznicę jego śmierci. W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane utwory zarówno z epoki Kasy Chorych, jak i zespołu Krzak. Wystąpią: Łukasz Przybysz, Maks Pużyński, Grzegorz Kluczyński, Mateusz Kaczyński, Paweł Szerszenowicz, Tomek Kamiński i Ewa Duszczenko.

Wieczorem w sali Forum wystąpią Jamiah Rogers, Dom Martin Trio i Kaz Hawkins. Jamiah Rogers to multiinstrumentalista, specjalizujący się w bluesie, funku, rocku, reggae, soulu i R&B. Wraz ze swoim zespołem, Jamiah "On Fire" & The Red Machine, zdobył uznanie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. Dom Martin to nagradzany irlandzki gitarzysta bluesowy, który łączy bluesową tradycję z nowoczesnym podejściem do muzyki. Kaz Hawkins to z kolei wokalistka z Irlandii, która przyniesie na scenę mieszankę bluesa, folku, soulu i jazzu.

Ostatnim wydarzeniem dnia będzie koncert Smokey and The Slim Cats w Famie. To zespół, który powstał w 2022 roku w Warszawie. Grupa nawiązuje do klasycznego brzmienia bluesa z lat 50. XX wieku.

W niedzielę (26 listopada) w Famie odbędzie się ostatnie wydarzenie, czyli koncert The Tricky Things. To zespół z Wrocławia, który pierwotnie funkcjonował pod nazwą Projekt Kobiety Bluesa, skupiając się na interpretacji utworów wielkich bluesowych artystek. Zespół wyróżnia się innowacyjnym podejściem do bluesa, rozwijając instrumentalną warstwę utworów i czerpiąc inspiracje z różnych gatunków muzycznych.

Więcej informacji: 38. Jesień z Bluesem

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

802 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39