Studenci UwB ruszyli na pomoc płazom

2017.03.28 14:31
Płazy są najbardziej narażoną na wymieranie grupą kręgowców. Ich los nie jest obojętny studentom Uniwersytetu w Białymstoku, którzy wspierają pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego w ochronie tych zwierząt.
Studenci UwB ruszyli na pomoc płazom
Fot: materiały prasowe

Trwa doroczna Akcja Płotki organizowana przez studentów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2 tygodni, wraz z pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego, ratują oni płazy migrujące do miejsc rozrodu przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ich pomoc jest bardzo ważna, bo gdyby nie ona, to większość płazów zginęłaby pod kołami samochodów.

50 samochodów na godzinę to śmiertelne zagrożenie

- Na drodze, którą przejeżdża ok. 50 samochodów na godzinę, podczas wiosennych wędrówek może zginąć nawet połowa wędrujących tamtędy płazów - mówi mgr Adam Hermaniuk, opiekun studenckiej sekcji herpetologicznej Koła Naukowego Biologów UwB.

Z badań biologów od kilku lat prowadzących badania na odcinku tzw. Carskiej Drogi - między Osowcem i Laskowcem - wynika, że na trasie tej co roku ginie bardzo wiele kręgowców. Wśród nich są także te objęte ochroną, jak np. traszki grzebieniaste.

Studenci i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego wzdłuż drogi ustawili 400 metrów płotków, które są wykonane z agrowłókniny i uniemożliwiają żabom, ropuchom czy traszkom wejście na jezdnię. Wzdłuż nich wkopano wiaderka, do których wpadają wędrujące płazy. Kontrole wiaderek przeprowadzane są każdego dnia.

Płazy są mierzone i ważone

- Liczba znajdowanych przez nas płazów zależy od warunków klimatycznych. W poprzedni weekend znaleźliśmy prawie 140 płazów, w ostatni było ich mniej, ze względu na niższą temperaturę otoczenia - relacjonuje Szymon Domel, jeden ze studentów zaangażowanych w akcję.

Płazy są mierzone i ważone, określany jest ich gatunek i płeć, a dane wpisywane są do codziennego raportu.

Akcja ma potrwać kilka tygodni. Skończy się, gdy studenci UwB i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego ocenią na podstawie znajdowanych płazów, że ich migracja już się zakończyła. W ciągu jednej takiej edycji przenoszonych jest około 1000 płazów.

Inicjatywa UwB przynosi realne efekty

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby zbudowanie stałego bezpiecznego przejścia pod drogą. Tak właśnie stało się na innej trasie, na której wcześniej prowadzona była studencka Akcja Płotki. Przez 13 lat (2002-2014) studenci UwB ratowali płazy w okolicach wsi Baciuty na trasie Białystok - Wysokie Mazowieckie, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Zebrane dane wykorzystano wówczas do przygotowania projektu Stowarzyszenia "Człowiek i Przyroda". Organizacja dostała dofinansowanie z unijnego projektu LIFE+ i dzięki temu powstało tam 800 metrów stałych przepustów pod drogą.

Ochroną płazów zajmuje się też białostocki urząd miejski: Do końca marca wzdłuż kilku ulic pojawią się bariery ochronne.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1051 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39