Styczniowy zryw, czyli ferie w Muzeum Wojska w Białymstoku

2023.01.20 11:01
Ferie to czas odpoczynku od nauki i szkoły. Dzieci i młodzież mogą korzystać z bogatej oferty warsztatów i aktywności. Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało specjalne zajęcia, które zapewnią ciekawie spędzone feryjne dni.
Styczniowy zryw, czyli ferie w Muzeum Wojska w Białymstoku
Fot: S. Skibicki

"Styczniowy zryw" to warsztaty w Muzeum Wojska, których tematyka koncentruje się wokół Powstania Styczniowego. Jako że w tym roku przypada 160. rocznica zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy, Muzeum chce przybliżyć młodym osobom historie z nim związane.

Warsztaty będą również okazją do zobaczenia okolicznościowej wystawy, prezentującej m.in. biżuterię patriotyczną, dokumenty i broń z drugiej połowy XIX wieku. Muzeum swoją ofertę kieruje do grup zorganizowanych (dzieci i młodzieży w wieku szkolnym), grup osób ze specjalnymi potrzebami oraz osób indywidualnych.

Muzeum przygotowało m.in. takie warsztaty jak: "Ale o co ten zryw?", "Powstanie w Muzeum", "Mówią rzeczy" i wiele innych.

"Ale o co ten zryw" to zajęcia, które mają przybliżyć najmłodszym pojęcie niepodległości. Przy pomocy wielkoformatowych puzzli oraz replik mali uczestnicy poznają losy Polski w XIX wieku oraz dowiedzą się dlaczego ludzie decydują się na organizacje powstania. Jako podsumowanie zajęć każdy wykona swoją własną woskową pieczęć na wcześniej przygotowanym dokumencie, tak jak ówcześni dyplomaci.

Natomiast "Powstanie w Muzeum" to możliwość poznania historii Powstania Styczniowego dzięki obejrzeniu wystawy. Dzieci będą mogły dokładnie przyjrzeć się poszczególnym obiektom, a dzięki dostępności wystawy sprawdzić z jakiego materiału są wykonane. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie z replikami z tamtego okresu.

Podczas zajęć "Mówią rzeczy" dzieci będą mogły poznać rolę kobiet w Powstaniu Styczniowym. Zobaczą dokładnie także takie obiekty jak mantylka, dewizka, haft koralikowy oraz biżuteria patriotyczna. Zaś na zakończenie wykonają uproszczony haft koralikowy.

Na warsztaty obowiązują zapisy! Udział w nich jest bezpłatny.

Szczegóły i rezerwacja.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1423 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39