Sukces białostockich uczniów – mistrzostwo Polski i awans do Finałów Światowych w USA

2019.04.04 15:00
Uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 BTO mogą poszczycić się kolejnym sukcesem. Tym razem zdobyli mistrzostwo w 28. edycji Odysei Umysłu.
Sukces białostockich uczniów – mistrzostwo Polski i awans do Finałów Światowych w USA
Fot: Zespół Szkół Społecznych nr 3 BTO

Sukces uczniów z Białegostoku

Podczas 28. edycji Odysei Umysłu – międzynarodowego konkursu twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych - najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 BTO. 7 osób z klas VI i VII Szkoły Podstawowej w swojej kategorii uzyskało awans do Finałów, które pod koniec maja odbędą się w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w stanie Michigan.

Już po raz czwarty drużyna z woj. podlaskiego znalazła się w prestiżowym gronie Odyseuszy i będzie reprezentować nasz kraj za granicą w Finałach Światowych.

Jeśli chodzi o starcie ogólnopolskie, to w ostatnich dniach marca w finale znalazło się 6 ekip w dwóch grupach wiekowych, w czterech różnych kategoriach zadań - problemów długoterminowych.

Drużyna, która została mistrzami, miała za zadanie stworzyć autorskie przedstawienie, w którym maskotka programu Szop Omer wybiera się w podróż pojazdem stworzonym całkowicie przez drużynę. Owy pojazd podczas swojej drogi ma 3 zadania, stawiane mu przez znajdujące się w tarapatach postacie.

Odyseusze z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 BTO postanowili pokazać uroki naszego miasta, dlatego zaprezentowali sceny, w których postaciami byli bohaterowie białostockich murali - dziewczynka z konewką, chłopiec z Radzymińskiej oraz elegant na monocyklu. Białostocka młodzież wykonała też scenografię, dzięki czemu sędziowie mogli podziwiać nasze murale stworzone za pomocą różnych technik. Warto nadmienić, iż Odyseusze nie mogli skorzystać z przedmiotów, których łączna wartość przekroczyłaby 500 zł. Dlatego też większa część scenografii oraz kostiumów zostały samodzielnie wykonane z surowców wtórnych.

Uczniowie musieli "działać" samodzielnie

Podczas rozwiązywania problemów młodzież nie mogła korzystać z pomocy z zewnątrz (np. rodziców czy trenerów).

Dzięki Odysei Umysłu uczniowie mogą zawierać wiele nowych znajomości. Uczą się też akceptacji dla inności i przekonują się, że jeden problem może mieć mnóstwo różnych rozwiązań, które wymagają m.in. wiedzy, wyobraźni, nauki, sztuki czy rąk. Program rokrocznie cieszy się coraz większą popularnością.

- Nasza szkoła zaczynała swoją przygodę z odysejowymi wyzwaniami 6 lat temu. Wtedy zebraliśmy 14 uczniów chętnych do podjęcia wyzwania. W tym roku, stworzyliśmy aż 7 drużyn angażując w to niespełna 50 osób z naszej niewielkiej społeczności. Ponadto członkostw przybywa też w całym regionie, dzięki czemu Białystok oraz cały region Podlasie zaczyna w widoczny sposób odznaczać się na mapie odysejowej Polski. Coraz więcej młodych Odyseuszy, zgodnie z podstawową myślą programu, wspólnie Myśli, Tworzy i Marzy. Młodzi Podlasianie, dzięki udziałowi w Odysei Umysłu, nauczyli się marzyć o rzeczach niemożliwych. Teraz liczą na wsparcie mieszkańców regionu, który będą reprezentować w Stanach Zjednoczonych, w realizacji przygody życia - mówi Aleksandra Kozłowska, trener drużyny i nauczycielka języka angielskiego z ZSS nr 3 BTO.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1482 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39