Sukces białostockiej firmy. Instalacje gazowe pojadą z Podlasia do Afryki

2021.09.14 10:06
Pochodząca z Białegostoku firma AC podpisała kontrakt na 40 tys. instalacji gazowych, w które zostaną wyposażone auta w Afryce Północnej. Wartość umowy opiewa na kwotę ponad 25 mln zł.
Sukces białostockiej firmy. Instalacje gazowe pojadą z Podlasia do Afryki
Fot: AC S.A.

Spółka AC S.A. podpisała kontrakt na dostawę 40 tys. zestawów samochodowych instalacji gazowych STAG do Algierii.

- Naszym kontrahentem jest Naftal, spółka należąca do największej firmy naftowo-gazowej w Algierii i w Afryce. Wartość kontraktu przekracza 25 mln zł. Dostawy wynikające z umowy mają być zrealizowane w ciągu 18 miesięcy - przekazuje białostocka firma.

Samochody, które po zamontowaniu instalacji autogaz STAG, będą napędzane gazem LPG, staną się tańsze w eksploatacji. Dodatkowo przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2 w Algierii. Badania potwierdzają, że LPG jest paliwem bardziej ekologicznym niż benzyna, ponieważ emituje mniej dwutlenku węgla (o ok. 10–15 proc.), tlenku węgla (o ok. 20 proc.) oraz węglowodorów (o ok. 60 proc.).

Naftal to algierska spółka zajmująca się m.in. konwersją samochodów na zasilanie gazowe a także dystrybucją i sprzedażą produktów ropopochodnych. Firma jest także właścicielem stacji paliw w Algierii. Ponadto Naftal należy do Sonatrach - państwowej spółki naftowej w Algierii, należącej do głównych światowych dostawców energii. Jest również największą firmą naftowo-gazową w Afryce.

- Jesteśmy dumni, że białostocka firma pokonała w wyścigu o to zamówienie producentów z całego świata. To dla nas bardzo ważny kontrakt na obiecującym afrykańskim rynku – podkreśla Anatol Timoszuk, prezes AC S.A.

Pochodząca z Białegostoku firma AC to największy w Polsce producent instalacji gazowych. Eksportuje do 50 krajów na 6 kontynentach. Natomiast od 2011 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1504 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39