Świadczenie 500 zł na dziecko. Już jest wzór wniosku

2016.03.11 10:07
Już w kwietniu ruszy program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodzice otrzymają świadczenie pieniężne na swoje potomstwo. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępniło już wzór wniosku.
Świadczenie 500 zł na dziecko. Już jest wzór wniosku
Fot: pixabay.com

Wsparcie dla wielu rodzin

W ramach programu "Rodzina 500 plus" rodzice otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko (bez dodatkowych warunków). Rodziny, który wykażą niski dochód (800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego), dostaną pieniądze także na pierwszego potomka (zobacz: Prezydent podpisał ustawę 500+).

Co istotne, na finansowe wsparcie mogą liczyć rodzice bez względu na stan cywilny – zostanie przyznane zarówno osobom będącym w związku małżeńskim, rodzinom niepełnym czy tym, którzy pozostają w nieformalnych związkach. W przypadku rozwodu 500 zł będzie wpływało na konto rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem. Wsparcie obejmuje też rodziny patchworkowe: "Jeżeli partnerzy żyją w związku nieformalnym i mają dzieci z poprzednich związków oraz wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko, to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód" – czytamy na stronie ministerstwa.

W związku z tym, że program rusza już niebawem, a mnóstwo osób jest nim zainteresowanych, pojawili się oszuści chcący skorzystać z niewiedzy Polaków: Program Rodzina 500 plus. Oszuści nie próżnują – już wyłudzają pieniądze. Na stronach internetowych umieszczają informację, że za opłatą można pobierać wniosek. Należy pamiętać, że dokument jest dostępny za darmo na stronie ministerstwa: www.mpips.gov.pl.

Jak wypełnić wniosek?

Wypełnienie wniosku nie jest skomplikowane. Osoby, które ubiegają się o świadczenie, muszą wpisać swoje dane: imię, nazwisko, pesel, stan cywilny, adres zamieszkania, nieobowiązkowo numer telefonu i adres poczty elektronicznej – e-mail (koniecznie, jeśli wniosek będzie składany drogą elektroniczną).

Na formularzu znajduje się też dokładna informacja odnośnie tego, komu przysługuje 500 zł także na pierwsze dziecko. Rodzic musi więc zaznaczyć rubrykę czy wnosi/nie wnosi o "ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko". Jeśli nie, to wypełnianie dokumentu na tym etapie praktycznie dobiega końca. W innym przypadku musi ponownie wypełnić kolejne tabelki z danymi oraz dołączyć do wniosku oświadczenia dotyczące osiągniętych dochodów.

Jeśli rodzice mają niepełnosprawne dziecko, wówczas również muszą zaznaczyć taką informację w odpowiedniej rubryce i wypełnić jego dane.

W części drugiej dokumentu należy złożyć oświadczenie o tym, że m.in. osoba wypełniająca wniosek podała prawdziwe dane, zapoznała się z warunkami uprawniającymi do świadczenia wychowawczego itp. Konieczne jest też zaznaczenie, czy rodzic bądź członek rodziny przebywa za granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wnioskodawca podaje numer rachunku bankowego i oświadcza, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Dokument składa się z kilku stron, jednak zawiera mnóstwo szczegółowych opisów, by każdy, kto go uzupełnia, wiedział, jak ma to zrobić.

Mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy maja wątpliwości bądź chcą się o coś dopytać, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii: "Rodzina 500 plus". Na Podlasiu już działa specjalna infolinia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1195 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39