Świecki samorząd i szkoły - tego chce Partia Razem

2018.09.20 15:30
Świeckie szkoły, zajęcia z edukacji seksualnej, koniec z faworyzowaniem Kościoła katolickiego - m.in. takie postulaty można znaleźć w programie Partii Razem.
Świecki samorząd i szkoły - tego chce Partia Razem
Fot: Dorota Mariańska

W czwartek (20.09) Partia Razem przestawiła kolejny punkt swojego programu. Tym razem chodzi o zagwarantowanie świeckości samorządu. Zdaniem Katarzyny Rosińskiej, "jedynki" z ramienia tego ugrupowania do sejmiku województwa, udział księdza i biskupa nie jest niezbędny w każdej czynności państwowej i samorządowej. Uważa ona również, że nie można nikogo zmuszać, żeby uczestniczył we wszystkich wydarzeniach związanych z kościołem katolickim. W jej ocenie, samorząd nie może dawać przyzwolenia na uprzywilejowanie jednego z wyznań. Przedstawicielka Partii Razem twierdzi także, że kościoły powinny być dofinansowane tak samo, jak wszystkie inne organizacje pozarządowe, bez taryfy ulgowej.

Poza tym Katarzyna Rosińska proponuje, żeby szkoły były świeckie i na dodatek z zajęciami z edukacji seksualnej. Jej ugrupowanie chce wprowadzić w takich jednostkach kontrole przestępstw. W związku z tym przy marszałku województwa Partia Razem zamierza powołać pełnomocnika ds. bezpiecznej i świeckiej szkoły, który będzie nadzorował placówki edukacyjne i sprawdzał, czy nie dochodzi w nich do incydentów, w których ofiarami są dzieci. Ponadto taki pełnomocnik zyskałby również prawo do występowania jako przedstawiciel procesowy i mógłby występować w imieniu osób pokrzywdzonych.

- Stworzymy standard tolerancyjnej i wrażliwej szkoły. Jest to przede wszystkim szereg warsztatów antydyskryminacyjnych, który powinien być rozszerzony nie tylko na uczniów, ale także na rodziców, aby i oni wiedzieli, jakie prawa mają ich dzieci, ponieważ wiara, wyznanie, jest to kwestia indywidualna jednostki – dopowiada Katarzyna Rosińska.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39