Święta majowe. Oficjalne obchody, piknik służb mundurowych i grochówka od MasterChefa

2023.04.30 07:48
Oficjalne obchody, ale też radosne świętowanie. W Białymstoku będzie grochówka od vice MasterChefa Mariusza Kisiela, piknik służb mundurowych i rozdawanie biało-czerwonych gadżetów. Przed nami jeden z najpiękniejszych świątecznych weekendów w roku!
Święta majowe. Oficjalne obchody, piknik służb mundurowych i grochówka od MasterChefa
Fot: Grzegorz Chuczun

Święto Pracy i 19 lat w UE

W poniedziałek (1.05) przypada Święto Pracy, ale też 19. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, o godzinie 12.00 na Rynku Kościuszki, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej. Centrum miasta zostanie przyozdobione flagami europejskimi, narodowymi i miejskimi.

Wywieś flagę!

W Dniu Flagi RP (2.05) o godz. 12.00, przy pomniku Marszałka na Rynku Kościuszki zostanie uroczyście podniesiona flaga RP i będzie odegrany hymn Polski. Miejskie uroczystości jak co roku przygotowywane są we współpracy z kompanią honorową 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Tego dnia Białystok przyozdobią biało-czerwone, świąteczne dekoracje.

Centrum Białegostoku będą zdobiły flagi narodowe. Prezydent Miasta Białegostoku z okazji majowych świąt przygotował mieszkańcom okolicznościowe upominki. W Dniu Flagi po uroczystościach będą rozdawane flagi narodowe, natomiast 3 maja – narodowe kokardy, flagi, lizaki dla dzieci. Wszystko w biało-czerwonych barwach.

Miasto zachęca białostoczan do dekorowania swoich domów i wywieszania flag narodowych.

Wiwat maj, 3 Maj!

We wtorek (3.05), w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, o godz. 9.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Odbędą się również nabożeństwa w intencji ojczyzny. O godz. 8.30 rozpocznie się uroczysta liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP. Wcześniej, bo już w niedzielę (30 kwietnia) o godz. 10.00 nabożeństwo w intencji ojczyzny odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej 17.

Główne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Rozpoczną się o godz. 12.30. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Podlaskiej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz oczywiście mieszkańcy. Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

Grochówka, piknik i warsztaty

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja po głównych uroczystościach prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza na tradycyjną grochówkę, którą przygotuje vice MasterChef Mariusz Kisiel.

O godz. 11.00 rozpocznie się Piknik Służb Mundurowych na placu przed Teatrem Dramatycznym. Czekać tam będą namioty promocyjne służb mundurowych wraz ze sprzętem, jakiego żołnierze i funkcjonariusze używają na co dzień w służbie. Piknik potrwa do godz. 17.00.

2 i 3 maja ciekawe propozycje dla rodzin ma Muzeum Wojska. Szczegóły: W majówkę będzie można zwiedzić Muzeum Wojska bezpłatnie.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

810 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39