Święto sąsiadów

2006.05.30 00:00
Dziś na rynku starego miasta w Łomży o godzinie 17:00 rozpoczną się obchody dnia sąsiada przygotowane dla wszystkich mieszkańców tego miasta, czyli właśnie sąsiadów. Każdy z nas bowiem jest czyimś sąsiadem. Czas by to uczcić i poznać się bliżej nie jest zatem czasem straconym. Łomżyński Urząd Miasta z tej okazja organizuje biesiadę.

"Jak dobrze mieć sąsiada, jak dobrze mieć sąsiada, on wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada. A zimą Ci pomoże przy węglu i przy koksie i sama nie wiesz kiedy ułoży wam rok się". Ten przebój Alibabek doskonale oddaje atmosferę, która powinna towarzyszyć sąsiedzkim stosunkom, jakże rzadko dziś spotykaną.

Właśnie przeciw zobojętnieniu, społecznemu odosobnieniu i zamknięciu na okolicznych mieszkańców wymyślono "Święto sąsiada". W 1999 roku obchodzono je po raz pierwszy w Paryżu, czyli w miejscu jego narodzin. Od 2003 roku czcimy je również w Polsce. Tegoroczna edycja zgromadziła aż 25 państw europejskich. W Polsce, oprócz Łomży, podobne imprezy sąsiedzkie będą miały miejsce między innymi w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Łodzi czy Bydgoszczy.

Miłe słowo, uśmiech, kawałek ciasta czy kawa właściwe nie kosztują, jeżeli przyczynią się do lepszego współżycia we wspólnocie i tworzenia więzów solidarności sąsiedzkiej. Dzień sąsiadów powinniśmy obchodzić codziennie, nie tylko 30 maja i nie tylko w Łomży, ale w całym województwie podlaskim. Może to właśnie sąsiad pomoże wnieść zakupy, podleje kwiaty czy zaopiekuje się domowym zwierzątkiem, gdy wyjedziemy. Pielęgnujmy zatem stosunki ze współmieszkańcami.

Aneta Lebieżyńska

1419 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39