Świńska grypa. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala

2016.02.17 10:02
Są kolejne przypadki zachorowań. Tym razem mężczyzna walczy o życie w szpitalu.
Świńska grypa. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala
Fot: Justyna Fiedoruk
Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala. Stwerdzono u niego wirus A/H1N1

Świńska grypa jest bardzo podobna do zwykłej grypy. Więc możliwe, że ma ją wiele osób, które nie są tego świadome – wirus mogą potwierdzić badania laboratoryjne, na które kieruje m.in. lekarz pierwszego kontaktu.

- Łącznie mamy zachorowań i podejrzeń 6115, a w tym osób z potwierdzonym wirusem mamy 7. Na 34 próbki, jakie wpłynęły do laboratorium, mamy 5 przypadków, które potwierdzają obecność wirusa AH1N1. Oprócz tego mamy potwierdzone 2 przypadki grypy wywołane wirusem typu B – informuje Lucyna Jadaluk, kierownik oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

We wtorek (16.02) wirus AH1N1 został też potwierdzony u 44-letniego mężczyzny. Chory jest w ciężkim stanie i przebywa obecnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Lekarze apelują – sezon na grypę trwa i można się spodziewać, że chorych będzie więcej. Skuteczną metodą do walki z wirusem są szczepienia.

- Zachęcam do szczepień dlatego, że ten szczep wirusa, z którym mamy teraz do czynienia, jest w składzie szczepionki na ten sezon. Należy też zadbać o zdrowy styl życia, odpowiednie odżywianie i higienę osobistą – radzi Lucyna Jadaluk.

Przypominamy, że podstawowymi objawami świńskiej grypy są: bóle głowy, gardła, gorączka, brak apetytu, suchy kaszel, katar czy bóle w okolicy ucha. U niektórych osób mogą pojawić się wymioty, nudności i biegunka. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności oraz sztywnienia mięśni.

Zobacz też: Świńska grypa na Podlasiu. Są kolejni chorzy

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1706 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39