Syndrom wypalenia randkowego - czym jest?

2022.05.19 08:20
Aplikacje randkowe od pewnego czasu stają się coraz popularniejsze, a związki z nich wynikające niczym nie różnią się od par, które poznały się "w realu". Jednak czasami ciężko jest trafić na odpowiednią osobę, a co za tym idzie - pojawia się syndrom wypalenia randkowego.
Syndrom wypalenia randkowego - czym jest?
Fot: Pixabay

Jaka jest jedna z najczęstszych przyczyn nieudanych randek? Chroniczne niedopasowanie spotykających się ludzi, którzy pragną czegoś innego. Może to prowadzić wręcz do wypalenia randkowego. Wyniki badania przeprowadzonego przez aplikację randkową Badoo, potwierdzają, że niejednej osobie poszukującej relacji zdarzyło się tracić cenny czas i energię na randki, które z góry skazane były na niepowodzenie, ponieważ druga strona tak naprawdę szukała czegoś innego.

Aż 76% singli odczuwa wypalenie spowodowane randkami z osobami, które oczekiwały po tych spotkaniach czegoś innego. W ciągu roku średnio aż 4 nowo nawiązane relacje okazały się nieudane ze względu na rozbieżne intencje randkowiczów. 44% badanych przyznaje, że lubi, gdy inni ludzie jasno określają swoje zamiary, bo wiedzą wtedy, że nie tracą czasu.

O ile prostsze i bardziej udane byłoby randkowanie, gdyby można było wcześniej wiedzieć, czego tak naprawdę szuka ta druga osoba? Niezależnie od tego, czy byłoby to coś niezobowiązującego, stały związek, czy coś pomiędzy. Aby rozwiązać problem wypalenia randkowego Badoo wprowadziło konieczność określania przez randkowiczów swoich intencji, aby pomóc ludziom lepiej się dopasować i szybciej znaleźć to, czego szukają w relacji z drugą osobą. Funkacja Intencje umożliwia użytkownikom określenie swoich preferencji w relacji z drugą osobą, dzięki czemu jasno deklarują, czego szukają i czym są zainteresowani. Dzięki nim użytkownicy mogą liczyć na lepsze dopasowanie i - co za tym idzie bardziej udane relacje. Do wyboru randkowicze mają trzy opcje: chcę się umówić, chcę porozmawiać (bez presji) lub szukam związku.

Badanie przeprowadzone na kilku rynkach przez Badoo wykazało, że aż 82% singli było na co najmniej jednej niedopasowanej randce w ciągu roku, a osoby umawiające się na romantyczne spotkania - zarówno wirtualne, jak i na żywo - nawiązały średnio 4 nieudane relacje w okresie 12 miesięcy. Łatwo zauważyć, ile czasu mogliby zaoszczędzić randkowicze, gdyby byli świadomi wzajemnych oczekiwań przed nawiązaniem relacji.

76% singli, którzy doświadczyli chronicznego niedopasowania przyznaje, że nieudane połączenia powodują, że czują się czasem zestresowani i wypaleni randkowaniem. Nowa funkcja oznaczania intencji w Badoo przeciwdziała temu zjawisku, wymagając od randkowiczów szczerości i otwartości w kwestii tego, czego szukają. Aż 87% randkowiczów ankietowanych przez Badoo uważa, że skorzystałoby na tym, gdyby od początku jasno określali swoje intencje randkowe.

Presja społeczna odegrała dużą rolę w tym, dlaczego randkowiczom często trudno jest otwarcie mówić o tym, czego chcą od związku. Prawie 1/5 randkowiczów stwierdziła, że chce poważnego związku tylko dlatego, że tego oczekuje od nich rodzina lub przyjaciele. Z kolei intencje 24% randkowiczów często zmieniają się w czasie i w zależności od nastroju.

Aż 64% osób umawiających się na randki uważa, że ludzie przyjmują założenia dotyczące ich intencji na podstawie ich wieku i płci. 42% osób w wieku 18-24 lat twierdzi, że są postrzegane jako te, które albo szukają przelotnych znajomości albo nie wiedzą, czego chcą. Z kolei blisko połowa respondentów po 45. roku życia twierdzi, że ludzie zakładają u nich chęć nawiązania poważnej relacji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1399 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39