Szczepienia ochronne - sposób na spokojne wakacje

2011.07.01 00:00
Co zrobić, by z wakacji przywieźć tylko niezapomniane wspomnienia? Wystarczy sprawdzić, czy przed wyjazdem do kraju, do którego się wybieramy, nie są zalecane szczepienia ochronne.
Szczepienia ochronne - sposób na spokojne wakacje
Fot: sxc.hu

- Przygotowując się do zagranicznej eskapady zwykle nie zapominamy o takich oczywistych atrybutach turysty jak ważny paszport, karty kredytowe, kontakt do najbliższych placówek dyplomatycznych czy aktualne przewodniki. A powinniśmy do tej listy obowiązkowo również dopisać wizytę w międzynarodowym punkcie szczepień - wyjaśnia specjalista medycyny morskiej i tropikalnej dr Henryka Mięgoć z centrum medycznego Humana Medica Omeda Białymstoku.

Szczepienia najlepiej rozpocząć na 4-6 tygodni przed wyjazdem. Jak tłumaczy specjalistka, zależą one od celu i stylu podróży, rejonu świata, środków transportu, pory roku i czasu pobytu. Istotne są również cechy osobowe takie jak wiek, płeć, dotychczasowe szczepienia, przebyte odczyny poszczepienne, choroby oraz czas, jaki nas dzieli od podróży. Zazwyczaj wystarczy krótka rozmowa, podczas której opowiemy dokąd się wybieramy i co zamierzamy robić na miejscu.

Z doświadczeń pracy Międzynarodowego Punktu Szczepień w Białymstoku wynika, że obecnie podróżni najczęściej wymagają szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, żółtej gorączce, błonicy i tężcowi, poliomyelis.

andy

852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39