Szczęśliwa droga od poczęcia do niemowlęcia

2021.03.11 10:35
Okres ciąży to z pewnością czas jedyny w swoim rodzaju. Przebiega on od spokojnego początku do ekscytującego finału, jakim jest poród. Przyszłe mamy często zaskoczone są obrotem spraw, zwłaszcza w sytuacji, gdy spodziewają się dziecka po raz pierwszy. Trud 9 miesięcy oczekiwania z pewnością zostanie im wynagrodzony w momencie zobaczenia po raz pierwszy swojej pociechy.
Szczęśliwa droga od poczęcia do niemowlęcia

Tempo następujących po sobie zmian nie jest równomierne. Po względnie spokojnym początku zaczyna się dziać coraz więcej. Przyszła mama na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda proces tworzenia życia. Warto jednocześnie dowiedzieć się więcej na temat zmian zachodzących w organizmie, by łatwiej zaadaptować się do nowych warunków i w spokoju wyczekać do momentu narodzin.

Wielkie odliczanie czas zacząć

Choć 40 tygodni to szmat czasu, w trakcie ciąży mija on zadziwiająco szybko. W okresie trwającym od momentu poczęcia do samych narodzin, nie zdążymy się wynudzić. Po pierwsze zaczniemy myśleć nad stosowną wyprawką dla maleństwa, poza tym ciekawość będą wzbudzać same zmiany zachodzące w organizmie mające związek z kolejnymi etapami ciąży.

Pomimo faktu, że odczucia w tym wyjątkowym okresie są subiektywne i każda kobieta będzie przechodzić go na swój sposób, rozwój płodu musi przebiegać według ściśle ustalonego schematu. Okres ciąży co do zasady podzielony jest na 3 trymestry. Pierwszy z nich obejmuje początkowe 15 tygodni.

Pod koniec tego trymestru dziecko mierzy już 10 centymetrów i waży 50 gramów. Większość wolnego czasu spędza na ssaniu kciuka, co jest formą nauki ssania piersi – umiejętności kluczowej dla malucha od momentu przyjścia na świat. Przyszła mam wraz z wchodzeniem w kolejny etap ma za sobą czas, w którym być może często dopadały ją nudności, senność i dokuczliwe zmęczenie.

Wyczekiwanie też może być fajne

Zdecydowana większość przyszłych mam nawet mimo pewnych obaw z wejściem w nową rolę życiową chciałaby jak najszybciej ujrzeć pociechę skrywaną dotychczas w brzuchu. Organizm kobiety musi podobnie jak dziecko przygotować się do niezwykle wzniosłego momentu narodzin. Zrozumienie tego faktu pozwala na spokojnie dotrwać do końca okresu ciąży.

W ostatnich dniach drugiego trymestru malec waży mniej więcej 1250 gramów i mierzy ok. 37 centymetrów po wyprostowaniu. Dziecko rozwinięte jest do tego stopnia, że w przypadku przedwczesnych narodzin miałoby aż 80% szans na przeżycie po podłączeniu do respiratora, by wspomóc jego oddychanie.

Datowany na okres od 30 tygodnia ciąży do momentu narodzin trzeci trymetr to czas zintensyfikowanych przygotowań. Nienarodzone jeszcze dziecko ma już coraz mniej miejsca w brzuchu, zaś przyszła matka czuje, że jej brzdąc nabrał już odpowiednio dużo wagi, by wkrótce opuścić jej łono. W 40. tygodniu powinien nadejść czas intensywnych skurczów, które zwieńczone zostaną porodem.

Droga od poczęcia aż do przyjścia na świat to pokaz potęgi natury. W ciele kobiety niemalże z niczego rozwija się nowe życie, które w odpowiednim momencie wyda swój pierwszy krzyk. Warto dowiedzieć się więcej na temat całego okresu ciąży i związanego z nim procesu zachodzących zmian.

Źródło: Mamazone.pl

[MATERIAŁY PARTNERA]

1955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39