Szkodliwe substancje, bakterie, ciała obce - GIS wycofuje wadliwe produkty

2022.10.28 09:03
Sanepid wycofał kilka produktów, które są szkodliwe dla zdrowia. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowania wyjaśniające oraz monitorują proces wycofania.
Szkodliwe substancje, bakterie, ciała obce - GIS wycofuje wadliwe produkty
Fot: GIS

Łyżka ze szkodliwymi substancjami

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w badanych próbkach łyżki.

Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia.

Szczegóły dotyczące produktu:
Produkt: Łyżka do makaronu 220304
Kod kreskowy: 5 903456 114749
Producent: Practic Sp. z o. o., S.K.A., Targowisko 499A, 32-015 Kłaj

Producent podjął współpracę z Państwową Inspekcją Sanitarną. Zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży kwestionowanego produktu i poinformował o szczegółach swojego odbiorcę. W ramach postępowania wyjaśniającego producent przeprowadzi dodatkowe badania produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez zaangażowane podmioty.

Bezglutenowy pasztet z glutenem

GIS wycofał jedną partię produktu "Pasztet z królika". W wyniku kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono niezgodność w zakresie zawartości glutenu w produkcie oznakowanym jako produkt bezglutenowy. Spożycie produktu przez osoby z alergią bądź nietolerancją na gluten może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej.

Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Pasztet z królika 160 g, na etykiecie widnieje informacja "produkt bezglutenowy"
Numer partii/ data minimalnej trwałości: 17.11.2022
Producent: P.H.P. Tradycyjne Jadło Beata Lis, Górki 12, 63-000 Środa Wielkopolska, Masarnia Pomarzanowice, 62-010 Pobiedziska

Producent poinformował swoich odbiorców i rozpoczął procedury wycofania produktu z rynku. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania podejmowane przez dystrybutorów.

Osoby z alergią bądź nietolerancją na gluten nie powinny spożywać tej partii produktu.

Chipsy kukurydziane również z glutenem

Sanepid wykrył gluten również z chipsach kukurydzianych marki Sonko. W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono niezgodność w zakresie zawartości glutenu w produkcie oznakowanym jako produkt bezglutenowy.

Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Chipsy kukurydziane solone, produkt bezglutenowy
Numer partii: 147.7
Data minimalnej trwałości: 14.08.2023
Producent: Sonko Sp. z o.o. Ryżowa 1 Bielany Wrocławskie, 55-040 Kobierzyce

Producent przeprowadził pełną identyfikację i identyfikowalność kwestionowanej partii produktu, sprawdził stany magazynowe dostępnych surowców, wyrobu gotowego. Firma podjęła także działania w celu ustalenia przyczyny zanieczyszczenia produktu glutenem we współpracy z dostawcami surowców. Dodatkowym badaniom pod kątem obecności glutenu poddane zostały kontrpróbki produktu i surowców. Producent uruchomił procedury wycofania produktu z rynku poprzez kontakt z poszczególnymi odbiorcami. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie oraz monitorują proces wycofania.

Łosoś z bakteriami

W wyniku działań Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzono obecność bakterii Listeria monocytogenes w określonej poniżej partii łososia wędzonego. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Szczegóły dotyczące produktu:
Producent: KINGSALMON Sp. z o.o., ul. Gwiezdna 49, 84-241 Gościcino, Zakład Produkcyjny w Żelistrzewie, 84-122 Żelistrzewo ul. Pucka 70, weterynaryjny numer identyfikacyjny 22111856
Dystrybutor: Makro Cash and Carry Polska S.A. Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa
Nazwa produktu / Numer partii / Termin przydatności do spożycia:
- Łosoś atlantycki, wędzony plastrowany – FINE LIFE / S121011 / 2.11.2022
- Łosoś Atlantycki wędzony na zimno – METRO CHEF / S121011 / 2.11.2022
- Łosoś atlantycki wędzony na zimno – ARO 200g / S121011 / 2.11.2022
- Łosoś atlantycki wędzony na zimno – ARO 100g / S121011 / 2.11.2022

MAKRO Polska wstrzymało sprzedaż kwestionowanych produktów we wszystkich halach i magazynach oraz podjęło decyzję o poinformowaniu klientów o wycofywaniu produktu poprzez rozwieszenie w halach sprzedażowych MAKRO informacji o wycofaniu produktów objętych ostrzeżeniem.

Producent KINGSALMON Sp. z o.o. ściśle współpracuje z Inspekcją Weterynaryjną w zakresie ustalenia źródła zanieczyszczenia oraz wycofania produktów z rynku. Nastąpi weryfikacja procesu produkcji i zostaną podjęte stosowne środki. Ponadto producent wdrożył procedurę działań naprawczych.

Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują proces wycofania z rynku kwestionowanych produktów oraz weryfikują działania podejmowane przez zakład produkcyjny. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.

Migdały z ciałem obcym

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. wycofaniu produktu "Sol&Mar, Połówki migdałów blanszowane, smażone z cukrem, miodem i solą, 150 g" ze względu na informację otrzymaną od hiszpańskiego producenta Borges Agricultural & Industrial Nuts SA o możliwej obecności metalowego ciała obcego w produkcie.

Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Sol&Mar, Połówki migdałów blanszowane, smażone z cukrem, miodem i solą, 150 g
Data minimalnej trwałości: 02.03.2023 oraz 02.05.2023
Producent: BORGES AGRICULTURAL AND INDUSTRIAL NUTS SA, Hiszpania
Dystrybutor w Polsce: Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k.

Firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. rozpoczęła wycofywanie produktu z rynku oraz od konsumentów, w sklepach sieci oraz na stronie internetowej lidl.pl umieszczona została informacja dla konsumentów dot. zaistniałej sytuacji. Ponadto firma poinformowała o możliwości zwrotu migdałów z wyżej wymienionymi datami minimalnej trwałości do miejsca zakupu, bez konieczności okazania paragonu. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują wycofanie kwestionowanego produktu z obrotu w Polsce.

Izotonik może zmieniać smak i zapach

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez firmę Decathlon sp. z o.o. o prowadzonym wycofaniu partii napojów izotonicznych marki APTONIA ze względu na możliwe zmiany smaku i zapachu.

Wycofaniu podlega produkt, który został wprowadzony do obrotu w Polsce od 12.08.2022 do 30.09.2022 włącznie.

Szczegóły produktu:
Nazwa: ISO Orange 500 ml – Napój Izotoniczny gotowy do spożycia – smak pomarańczowy
Marka: APTONIA
Kody kreskowe: 3583787609163 i 3583787609217
Numer partii: 03/02/2023
Data minimalnej trwałości: 03/02/2023

Decathlon sp. z o.o. wycofuje ze sprzedaży powyższy produkt i apeluje do klientów o jego zwrot. Stosowne komunikaty w tej sprawie zostały zamieszczone w sklepach Decathlon oraz na stronie internetowej. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania z rynku partii produktu.

Nie należy spożywać produktów wskazanych w komunikacie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

952 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39