Szkoła kończy 70 lat. Czy przyjadą znani absolwenci?

2018.11.06 16:29
V Liceum Ogólnokształcące obchodzi niebawem jubileusz 70-lecia istnienia. W związku z tym organizowane są uroczystości. Czy wezmą w nich udział znani absolwenci?
Szkoła kończy 70 lat. Czy przyjadą znani absolwenci?
Fot: UM Białystok

V LO ma już 70 lat

W piątek (16.11) V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku obchodzi 70-lecie istnienia. W związku z tym szkoła organizuje uroczysty jubileusz. Liczy, że udział w wydarzeniu wezmą też byli nauczyciele i uczniowie. Być może przybędą też ci znani, którzy niegdyś uczyli się właśnie w murach tej placówki.

Historia V LO rozpoczęła się 1 września 1948 r. Najpierw placówka funkcjonowała w drewnianym budynku przy ul. Kolejowej. 10 lat później – z inicjatywy mieszkańców Starosielc - otrzymano pierwszy budynek szkolny z 15 salami lekcyjnymi. Przez lata placówka intensywnie się rozwijała, by w 1985 r. zyskać patrona w postaci Jana III Sobieskiego.

Jest też kilku znanych aktorów

W szkolnych murach przewinęły się tysiące uczniów. Wiele z nich jest obecnie bardzo znanych. Otóż V LO ukończyli m.in. Marek Citko, Jacek Chańko, Krzysztof Maciejczuk, Piotr Wojnowski – znani polscy piłkarze czy biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Najbardziej rozpoznawalnymi osobami są oczywiście aktorzy. Wśród nich znajdziemy znanego wszystkim Pawła Małaszyńskiego, który nie tylko gra w różnych filmach i serialach, ale też założył swój własny zespół Cochise, w którym śpiewa i pisze teksty. Artysta często bywa w naszym mieście i uczestniczy w różnego rodzaju akcjach, które są tu organizowane.

Kolejnym aktorem, niegdyś każdego dnia zasiadającym w szkolnej ławce w V LO, jest Adam Woronowicz. Miał on okazję wcielić się w ks. Jerzego Popiełuszko w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Wystąpił też w takich produkcjach jak "Drogówka", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", "Czas honoru" czy "Pani z przedszkola". Woronowicz uczył się w białostockim liceum w latach 1989–1993. Później rozpoczął studia na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Szkołę ukończyła też Izabela Dąbrowska, która przez wiele lat związana była z teatrem "Lalka" w Warszawie oraz gdańskim Teatrem Lalki i Aktora "Miniatura". Występuje również z Teatrze Telewizji, jej ważniejsze role to m.in. Tamara w "Proroku Ilji" czy Ola w "Carze Mikołaju". Artysta została wyróżniona na 51. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

Do V LO uczęszcza też zmarły już polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, scenarzysta i producent – Tadeusz Paradowicz, który miał to szczęście występować u boku m.in. Jana Englerta, Kaliny Jędrusik czy Gustawa Holoubka.

Szkoła zaprasza wszystkich absolwentów i nauczycieli

Oprócz tego w szkolnych murach uczyło się wielu innych artystów, sportowców i naukowców. Organizatorzy jubileuszu mają nadzieję, że wszyscy absolwenci – i ci znani, i ci nieznani - tłumnie przybędą na organizowane uroczystości, by móc powspominać dawne lata.

Obchody rozpoczną się o godz. 8.00 św. liturgią w cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Węgierskiej 15. O godz. 10.15 odbędzie się uroczyste przejście z V LO do Kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny z Guadalupe przy ul. Wrocławskiej 8. Następnie będzie tam odprawiona msza św.

Główne uroczystości zaczną się w samo południe. Zaplanowano wystąpienia gości, część artystyczną, otwarcie wystawy kronik szkolnych oraz spotkanie przy kawie i herbacie. O godz. 19.00 będzie bal absolwentów w restauracji Mozart. Komitet Organizacyjny informuje, iż opłata wpisowa dla absolwentów wynosi 10 zł, natomiast udział w Balu Absolwenta – 120 zł.

Szczegółowych informacji udziela Joanna Raube tel. 85 661 53 62 w.24 w godz. 9.00–14.00.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

962 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39