Szlak kulinarny. Z czego słynie polsko-litewskie pogranicze?

2019.03.10 12:00
Na polsko-litewskim pograniczu powstał szlak kulinarny. Pozwala on poznać specjały, z których słynną te rejony.
Szlak kulinarny. Z czego słynie polsko-litewskie pogranicze?
Fot: pixabay.com

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie poinformował, iż transgraniczny polsko-litewski szlak kulinarny powstał w wyniku realizacji projektu INTERREG finansowanego z EFRR.

Inicjatywa Zespołu Szkół w Leipalingis, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Gminy Puńsk i Stowarzyszenia Podlaskie Smaki ma na celu ułatwienie odkrywania skarbów kultury polskiej i litewskiej.

Podróż pełna smaków

Partnerzy projektu zapraszają do podróży pełnej tradycyjnych, regionalnych smaków, po drodze usianej atrakcjami turystycznymi i miejscami, gdzie można kupić charakterystyczne tylko dla danego regionu przedmioty oraz oferują wyjątkowe miejsce na odpoczynek, zarówno ten krótszy, jak i dłuższy.

Wśród punktów znajdują się laureaci renomowanych konkursów, miejsca znane wielbicielom wycieczek regionalnych, ale też niedostępne do tej pory małe, rodzinne firmy oferujące swoje usługi i produkty tylko lokalnym mieszkańcom. Producenci żywności, restauracje i miejsca noclegowe to przede wszystkim firmy rodzinne, czerpiące garściami ze sprawdzonych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Żyj w zgodzie z naturą

Najprostszym sposobem, aby poczuć wspólność, jest nieoczekiwanie odkryty smak, który przypomina dom rodzinny. Projekt "Szlaki kulturowe bez granic" tworzy szlaki kulturowe i kulinarne pomiędzy regionami na pograniczu Polski i Litwy.

"Dobierając miejsca na naszym szlaku, kierowaliśmy się zachowaniem tradycji, nierzadko wielopokoleniowej, chęcią ukazania wielokulturowości tych regionów i promowaniem życia zgodnego z naturą. Wśród punktów, które państwo znajdą, jest wielu laureatów renomowanych konkursów, są miejsca znane wielbicielom wycieczek regionalnych, ale też niedostępne do tej pory małe, rodzinne firmy, oferujące swoje usługi i produkty tylko lokalnym mieszkańcom" - piszą realizatorzy projektu.

W ramach projektu powstała strona internetowa oraz przewodnik, który opisuje punkty na szlaku.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1149 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39