"Szlak lnu i konopi" nagrodzony na targach w Warszawie

2010.04.28 00:00
"Szlak lnu i konopi" zaprezentowany przez Lokalną Organizację Turystyczną "Brama na Bagna" na Międzynarodowych Targach Turystyki i Wypoczynku LATO 2010 w Warszawie zajął III miejsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej "Najlepsza oferta ekspozycyjna polskiego regionu".
"Szlak lnu i konopi" nagrodzony na targach w Warszawie
Fot: LOT "Brama na Bagna"
Na stoisku można było skręcić sznurek z konopnego włókna

Stoisko promujące podlaskie gospodarstwa agroturystyczne prezentujące turystom dawne odmiany roślin włóknistych - len i konopie wyróżniało się całkowitą rezygnacją z plastikowych banerów, mrugających monitorów, stosów ulotek i gadżetów. Ściany pokryły janowskie tkaniny dwuosnowowe, a na stołach oprócz skromnych wizytówek gospodarstw agroturystycznych tworzących szlak można było zobaczyć produkty z lnu i konopi: nici i sznurki, odzież, kosmetyki, żywność, materiały budowlane i termoizolacyjne, a nawet buty wyprodukowane z tworzywa sztucznego, w którym zamiast ropy naftowej wykorzystano olej konopny.

W celu zachowania tradycji i pamięci o dawnym życiu na wsi i krajobrazie obszarów wiejskich, na szlaku lnu i konopi turystom przekazywana jest historia ginących roślin. Rośliny włókniste i oleiste od wieków były uprawiane na Podlasiu. Dawały znakomitej jakości olej i włókno na płótno oraz liny i nie miały właściwości narkotycznych. Ze względu na pracochłonny proces przerobu, a co za tym idzie - wysokie koszty, zostały z czasem wyparte z rynku przez rzepak oraz importowaną bawełnę, jutę, sizal czy tworzywa sztuczne. W ciągu ostatnich 2 dekad upraw całkowicie zaprzestano. Teraz jest szansa na ich powrót dzięki projektowi "Bramy na Bagna", który uzyskał wsparcie finansowe m.in. urzędu marszałkowskiego.

andy

1124 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39