Szpitale jednoimienne będą przyjmować nie tylko zakażonych pacjentów

2020.05.21 16:53
Zapadła decyzja o zdejmowaniu jednoimienności ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży oraz Szpitala MSWiA w Białymstoku. Decyzję podpisał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zmiany będą wprowadzane najpierw w Łomży. Nastąpi to 1 czerwca.
Szpitale jednoimienne będą przyjmować nie tylko zakażonych pacjentów
Fot: Angelika Dorf
Szpitale jednoimienne będą przyjmować wszystkich pacjentów

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraski, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski poinformowali w czwartek (21.05) o tym, że Szpital Wojewódzki w Łomży i Szpital MSWiA w Białymstoku będą przyjmować wszystkich pacjentów, nie tak jak do tej pory tylko tych zakażonych koronawirusem.

Zmiany będą wprowadzane od 1 czerwca w przypadku szpitala w Łomży. Kiedy to nastąpi w Szpitalu MSWiA - nie podano.

- Podobnie z tym, że nieco później rzecz się będzie miała ze szpitalem MSWiA w Białymstoku tak, aby ten szpital mógł również rozpocząć leczenie tych pacjentów, którzy nie są zarażeni koronawirusem - powiedział Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przypomniał, że szpitale jednoimienne powstały chwilę po tym jak w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Jego zdaniem epidemia jest już opanowana i stąd zostały podjęte decyzje o zdejmowaniu jednoimienności ze szpitali.

- Czas już, by system powracania do tzw. normalności zaczął obejmować także służbę zdrowia - zaznaczył Dariusz Piontkowski.

Decyzję podpisał w czwartek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Większość oddziałów szpitala w Łomży będzie mogła wracać do normalnej opieki nad pacjentami przy zachowaniu gotowości do opieki nad pacjentami z COVID-19.

- Ta decyzja, którą dzisiaj podpisałem, a przed chwilą przekazałem marszałkowi, do odwołania zmienia moje polecenia z 13 marca, ale jednocześnie polecam szpitalowi aby od 1 czerwca podjął świadczenia medyczne w zakresach zakontraktowanych dla pacjentów innych niż z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem - mówi wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski.

Na chwilę obecną w białostockim MSWiA na 150 łóżek zajętych jest 8, przy czym trzech pacjentów zakażonych jest koronawirusem. Natomiast w szpitalu w Łomży na 470 łóżek zajętych jest 15. A ośmiu pacjentów zakażonych jest koronawirusem.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

1239 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39