Szykuje się niezwykłe widowisko w Operze

2021.10.12 14:12
Feeria kolorów, tańca, muzyki i folkloru, z tym wszystkim będzie można spotkać się podczas występu Królewskiego Baletu Narodowego Gruzji. W czwartek (14.10) to niesamowite widowisko może skraść Wam serca!
Szykuje się niezwykłe widowisko w Operze
Fot: Materiały prasowe

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na niezwykłe przedstawienie Fire of Georgian Dance, czyli fantastyczną wycieczkę na Kaukaz, do mitycznej Krainy Złotego Runa, w podróż po historii Gruzji. Wyjątkowi artyści, wielkie mistrzostwo, wspaniała choreografia i wielobarwne stroje przeniosą widzów do zarania dziejów narodu gruzińskiego.

Chociaż Gruzja jest małym krajem, to posiada ogromne dziedzictwo kulturowe. Ludzie tamtejsi nieraz mieszkają w górach, w trudno dostępnych regionach. Stąd różne grupy etniczne zachowały swoją odrębność i kulturową tożsamość. Przez to powstało wiele odmian tańców tradycyjnych, które ukazują temperament i charakter danej grupy. Tańce te nieraz są ogniste i energetyczne, nawet dzikie.

Gruziński taniec ludowy ma bogatą historię, pochodzi z II tysiąclecia p.n.e. Dowodem tego są wykopaliska archeologiczne w Trialeti, gdzie znaleziono srebrną miskę, na której widnieje taniec myśliwych oraz tańce związane z pogańskimi obrzędami płodności. Królewski Balet Narodowy Gruzji pojawił się w III wieku naszej ery, kiedy pierwszy król Gruzji Mirian i królowa Nana przyjęli chrześcijaństwo. Narodowy zespół królewski wystawiał na dworze przedstawienia teatralne zawierające elementy muzyki, choreografii, teatru, śpiewu i sztuki cyrkowej. To był autentyczny gruziński folklor, którego elementy przetrwały do dziś.

Artyści Royal National Ballet of Georgia Potskhishvili występują na największych scenach w USA, Anglii, Chinach, Japonii, Niemczech, Indiach czy Kanadzie. Ich repertuar jest oparty na nowoczesnej choreografii, w mistrzowski sposób połączonej z historią.

Nazwisko Potskhishvili od dziesięcioleci ma znaczący wpływ na rozwój gruzińskiej kultury, szczególnie tańca. Już w 1964 roku utytułowany tancerz i choreograf Gelodi Potskhishvili założył w Gruzji Akademię Tańca. Jego następcą jest aktualnie syn Gela Potskhishvili i synowa Maia Kiknadze. Obecnie w akademii studiuje ponad 500 studentów.

Przedstawienie odbędzie się w czwartek (14.10), o godz. 19:00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Odeskiej 1.

SZCZEGÓŁY I BILETY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1454 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39