"Ta hulajnoga się rozhulała". Tomasz Jakimiuk przemierzył Afrykę

2019.10.25 11:07
Podlaski podróżnik Tomasz Jakimiuk był jednym z gości 9. Festiwalu Kultur i Podróży "Ciekawi świata". Impreza rozpoczęła się w czwartek (24.10) w Białostockim Ośrodku Kultury.
"Ta hulajnoga się rozhulała". Tomasz Jakimiuk przemierzył Afrykę
Fot: AD
Wystawa "Jaki jest świat, każdy widzi?" Krzysztofa Gajewskiego

To już 9. edycja Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi świata". Wezmą w nim udział najciekawsi globtroterzy, blogerzy, podróżnicy i odkrywcy. Wczoraj gościem Białostockiego Ośrodka Kultury był Tomasz Jakimiuk, który w tym roku spakował plecak, wziął hulajnogę i ruszył na Czarny Ląd. To właśnie zdjęcie podróżującego Jakimiuka znalazło się na plakacie tegorocznej edycji Festiwalu "Ciekawi świata".

Od Kairu do Kapsztadu

Przez cztery miesiące podróży Tomasz Jakimiuk odwiedził dziewięć państw. Jego celem było przemierzenie Afryki z północy na południe, od Egiptu, przez Sudan Północny, Etiopię, Kenię, Tanzanię, Zambię, Botswanę, aż po RPA. Jechał na hulajnodze i autostopem, a wszystko po to, by być jak najbliżej lokalnych mieszkańców, chcąc poznać wszelkie piękno i niedoskonałości odwiedzanych ziem.

- W dzieciństwie nie myślałem, że będę podróżnikiem - opowiadał w czasie swojej prezentacji. - Zacząłem zwiedzać świat na hulajnodze. To taki artefakt, który pomaga przyciągnąć ludzi. Nie musisz zastanawiać się, jak zacząć rozmowę, to ludzie rozmawiają z tobą. Ta hulajnoga się rozhulała i zacząłem wymyślać kolejne projekty. Celem moich podróży jest przekraczanie nowych barier, nie chodzi o kilometry.

W Egipcie, z powodu dziwnych zarzutów, zamknęła go policja. Już na początku podróży pękła mu hulajnoga, którą miejscowi udanie zespawali. Żeby wjechać do Sudanu Północnego, musiał mieć wizę, która kosztowała 700 zł. Jak twierdzi, były to jednak dobrze wydane pieniądze. Na Pustyni Nubijskiej w Sudanie zmagał się z brakiem wody, a kiedy wydostał się na drogę, trafił do... kopalni.

- Sudan Północny skradł moje serce - przyznał podróżnik. - To kraj, w którym nie ma turystów. Przez cztery miesiące podróży nie widziałem Europejczyka. Czułem totalną wolność.

Kolejnym krajem, do którego zmierzał, była Etiopia. Jednak zabrakło prądu i noc musiał spędzić w domu publicznym. W Botswanie obok jego namiotu chodziły słonie. W Tanzanii pił z kolei piwo bananowe. Wreszcie dotarł do Republiki Południowej Afryki, a jego celem był Kapsztad. W podróży spotkał Tony'ego - niewidomego podróżnika, mającego też problemy ze słuchem, który odwiedził już 120 krajów. Wzbudził w nim ogromny szacunek.

Tomasz Jakimiuk jest podlaskim podróżnikiem z pasji, blogerem z zamiłowania i entuzjastą fotografii reportażowej. Autorem książki podróżniczej "Jak To daleko" o podróży jachtostopem. Laureatem wielu nagród, m.in. Traveler - National Geographic oraz Festiwalu Kolosy.

Uciec do Tajlandii przed zimą

Festiwal rozpoczął się od wernisażu wystawy "Jaki jest świat, każdy widzi?" Krzysztofa Gajewskiego, która została otwarta w foyer kina Forum. Zdjęcia (m.in. portrety), które widzowie zobaczyli, powstały podczas wyjazdów Krzysztofa do Tajlandii, do której co roku ucieka przed zimą.

Część wystawy to próba przyjrzenia się mieszkańcom Bangkoku i ich stylowi życia - codziennym czynnościom, sposobom zarabiania pieniędzy czy zwykłemu relaksowi. Mieszkańcy stolicy Tajlandii są uroczymi ludźmi, którzy na pierwszy rzut oka wydają się szczęśliwi i uśmiechnięci, chętnie pozują do zdjęć. Nic nie wskazuje na to, że pod powierzchnią może czaić się coś, czego na co dzień turyści nie widzą. Do tego podziemnego świata zabrała druga część wystawy.

Na fotografiach można zobaczyć graffiti przypadkowo odkryte przez autora podczas jednego ze spacerów po Bangkoku. Znajdują się w centrum miasta przy Ratchadamnoen Avenue, nieopodal najpopularniejszej ulicy słynącej z życia nocnego - Khaosan Road. Na placu, gdzie parkują autokary i śmieciarki, w miejscu, do którego turyści nie zaglądają. To pozostałość po antyrządowych protestach, które miały swój tragiczny, krwawy finał. Jest to smutne świadectwo dyktatury - Tajlandią rządzi król ze swoją rodziną oraz wojsko, wykonującego jego rozkazy.

Po wystawie odbyła się też prezentacja, która była dopełnieniem wystawy - ekspozycję można oglądać do 24 listopada. Wstęp jest wolny.

Krzysztof Gajewski to autor wystaw, publikacji, filmów, teledysków, grafik, niezliczonych interakcji z ludźmi i nie tylko. Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz szkoły graficznej Collage. Na co dzień współpracuje z artystami i największymi instytucjami kultury w Polsce i na świecie.

Zaangażowany w tematy wolnościowe, społeczne i kulturowe. Wywodzi się z ulicznego undergroundu, przez co jego spojrzenie na świat ma specyficzny styl i cierpki posmak prawdziwego życia. W swoich pracach stara się odnaleźć przede wszystkim człowieka i ślady jego działalności.

Festiwal dla ciekawych świata

To już 9. edycja Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi świata". Wezmą w nim udział najciekawsi globtroterzy, blogerzy, podróżnicy i odkrywcy w jednym miejscu. W programie imprezy znajdują się prezentacje podróżnicze zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, spotkania autorskie, spotkania z blogerami, fotografami, autorami książek, filmy, wystawa, koncert.

Lista gości jest naprawdę imponująca. Do Białegostoku przyjadą m.in. Przemek Kossakowski (bilety na to spotkanie są wyprzedane), Jacek Hugo-Bader, Jarosław Kuźniar, Rafał Fronia, Jędrzej Majka, Kaja Kraska, Robert Gondek, Piotr Jurkowski, Magda Bębenek i Piotr Horzela, Ryszard Jakubowski i Michał Pater.

Festiwal "Ciekawi świata" potrwa do poniedziałku (28.10).

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: 9. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi świata

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

758 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39