"Tajemniczy Białystok" – youtuber odkrywa zapomniane historie

2022.07.19 08:26
Jak powszechnie wiadomo, historia naszego regionu kryje wiele tajemnic. O części z nich w odcinkach swojego programu opowiada Piotr Bosko – pomysłodawca i twórca kanału "Tajemniczy Białystok", a na co dzień student historii na białostockim uniwersytecie.
"Tajemniczy Białystok" – youtuber odkrywa zapomniane historie
Kadr z jednego odcinka z serii "Tajemnice Białegostoku"

Skąd wziął się "Tajemniczy Białystok"?

"Z Tajemniczym Białymstokiem poznacie to miasto od zupełnie innej strony, nawet jeśli żyjecie tu już kilkadziesiąt lat. Kanał ten jest przeznaczony dla wszystkich: białostoczan i osób z innych zakątków Polski, miłośników historii i tych, którzy za nią nie przepadają, starszych oraz nieco młodszych. Nie mam zamiaru przedstawiać wam suchych historycznych faktów. Chcę wam pokazać miasto, którego tak naprawdę nie znamy" – zachęca youtube'owy opis kanału.

Początki programu sięgają lata 2019 roku. Pierwszy pełnoprawny odcinek – zatytułowany "Krwawy las" – pojawił się 18 sierpnia i dotyczył historii Lasu Pietrasze. W niespełna ośmiominutowym filmie twórca opowiada o carskich, a także wojennych dziejach tego miejsca.

Jak mówi nam autor, sam pomysł na program pojawił się dość przypadkowo:

- Kilka lat temu zacząłem interesować się tworzeniem filmów. Bardzo chciałem wówczas nakręcić film o II wojnie światowej w Białymstoku. Pojawiło się jednak trochę komplikacji i z czasem pomysł ten przekształcił się w chęć założenia kanału, na którym mógłbym przedstawiać historię naszego miasta, nie tylko tę drugowojenną, ale całą: od powstania Białegostoku aż do czasów współczesnych – przyznaje.

W ciągu niespełna trzech lat działalności kanału pojawiło się 19 odcinków i kilka epizodów specjalnych. Poruszane tematy były różne: od turystycznych atrakcji, przez podlaskie legendy, aż po historie radzieckich i niemieckich represji. Wszystkie mają jednak jedną cechę wspólną – dotyczą regionalnej historii.Dalsze losy kanału

Większość dotychczasowych odcinków jest poświęconych zmiennym losom Białegostoku w pierwszej połowie XX wieku. Na kanale obejrzeć możemy materiały m.in.: o bitwie białostockiej, czy też dwa cykle traktujące o niemieckiej i radzieckiej okupacji. Pokrywa się to zresztą z samymi zainteresowaniami autora, który deklaruje, że XX wiek to jego ulubiona epoka historyczna. Poruszanie tej tematyki ma jednak jeszcze jeden aspekt. Przyznaje bowiem, że w przyszłości najbardziej chciałby zrealizować więcej materiałów z żyjącymi jeszcze świadkami historii.

- Moim marzeniem jest stworzenie odcinka ze świadkami historii, czyli osobami, które doświadczyły na własnej skórze tego, o czym opowiadam. Zdaję sobie sprawę, że osób, które pamiętają II wojnę światową, nie mówiąc już o latach wcześniejszych, jest coraz mniej, dlatego też stworzenie filmu, gdzie to właśnie oni byliby najważniejsi, jest obecnie moim priorytetem – podkreśla Piotr Bosko.

Plany na przyszłość

Twórca zapowiada jednak, że nie chce się ograniczać wyłącznie do przestrzeni internetowej. W przyszłości pragnie rozszerzyć swoją działalność także na wydarzenia w mieście – choćby w postaci spacerów historycznych. A wszystko to wynika z zamiłowania autora do historii. Pytany o największą korzyść z tej nauki odpowiada:

– Najbardziej interesująca jest możliwość kontaktu z żywymi świadkami historii i zobaczenia śladów przeszłości na własne oczy. Rozmowa z tymi ludźmi to coś więcej niż nauka historii. To możliwość obcowania z nią. To samo tyczy się budynków czy miejsc, które w historii odegrały ważne role. Daje nam to możliwością poczucia tej historii i wejścia w nią – stwierdza.

Odcinki programu publikowane są na platformie YouTube. Ostatni ukazał się 12 lipca i dotyczył sowieckich prześladowań za czasów II wojny światowej.

Jakub Redo
24@bialystokonline.pl

1573 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39