Tanie mieszkania dla osób bez zdolności kredytowej. Podlaskie gminy wybudują bloki

2021.10.20 15:30
Jest szansa dla mieszkańców małych gmin na własne mieszkanie. Poprzez rządową "Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową", m.in. w Michałowie, Łapach, Dąbrowie Białostockiej mają powstać bloki o znacznie obniżonym czynszu.
Tanie mieszkania dla osób bez zdolności kredytowej. Podlaskie gminy wybudują bloki
Fot: mat. prasowe

Burmistrz gminy Michałowo Marek Nazarko jako jeden z przedstawicieli 14 gmin województwa podlaskiego podpisał w Suchowoli list intencyjny w sprawie powołania spółki, która ma się zająć budową mieszkań na wynajem. Kolejnym krokiem ma być powołanie spółki "Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa" (SIM).

- W ramach tej inicjatywy każda gmina otrzyma 3 mln zł i inne dopłaty rządowe, dzięki którym koszt budowy takich lokali oraz czynsz będą niższe – zapewnia michałowski magistrat.

Radni Michałowa już podczas kwietniowej sesji wyrazili zgodę na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN – Podlaskie". Oznacza to, że gmina przystępuje do spółki z o.o z Krajowym Zasobem Nieruchomości, której celem jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu.

Z kolei w Łapach ma powstać ok. 20 mieszkań - planowana lokalizacja inwestycji to teren gminny przy ul. Żwirki i Wigury, ale rozważane są także inne miejsca przy najbliższej zmianie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

- Dla takich osób, które normalnie pracują, zarabiają ale nie stać ich na wzięcie kredytu, nie mają zdolności kredytowe, ale są w stanie normalnie utrzymywać mieszkanie - wyjaśnia burmistrz Łap, Krzysztof Gołaszewski.

Podstawowym celem spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "KZN-Podlaskie" jest budowanie domów mieszkalnych w różnych gminach, które wyrażą chęć utworzenia spółki, a po wybudowaniu eksploatacja ich na zasadach najmu. W całym województwie ma powstać blisko 800 mieszkań (o średniej wielkości 50 m2) na wynajem, z niskim czynszem i możliwością wykupu na korzystnych warunkach.

Jako jedna z 14 gmin (na 118 w całym województwie podlaskim) gmina Michałowo jest już przygotowana do projektu SIM w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jak wyjaśniają władze Michałowa, SIM planuje wybudować tam dwa bloki mieszkalne - pod które gmina ma udostępnić jedynie działki. Docelowo może powstać 70 nowych mieszkań. Program jest skierowany m.in. do osób, które nie mają zdolności kredytowej.

Do inicjatywy przystąpiły także gmina Suchowola czy Dąbrowa Białostocka. Z kolei pół roku temu do projektu dołączyła również gmina Wasilków. Więcej na ten temat: Tanie budownictwo czynszowe w Wasilkowie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1279 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39