TanzLaboratorium

dodane dnia: 2024-04-09 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
TanzLaboratorium
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-04-14
Organizatorzy zapraszają do udziału w TanzLaboratorium.

Syberia żąda zapłaty.
Rozmowa z kolektywem badawczym TanzLaboratorium: Larisą Vieniediktovą, Marianą Matveichuk i Santaną Preap po performansie Renifery mogą jednocześnie jeść i spać, a jeśli je zabijesz, staną się czasopismem "Murziłka".

Ponad pół wieku temu na Syberię Zachodnią przybyli cudzoziemcy i zakłócili spokój martwego jeziora (Samotłoru**). Zaczęli wydobywać czarną smołę (ropę) z nietkniętych głębin, a później zabili świętego renifera, który chronił lud Chantów. Przez sześćdziesiąt lat duch renifera wędrował w poszukiwaniu swoich zabójców. Węch zaprowadził go do ich potomków w Ukrainie. Przysięgali na prochy swoich przodków, którzy zginęli na Syberii, że są niewinni. Mówili, że do wydobywania smoły i niszczenia wszystkich żywych istot zostali sprowokowani przez swoich wschodnich sąsiadów, którzy z kolei zostali uwiedzeni przez Europejczyków, wyłudzających energię martwego jeziora w zamian za petrodolary. Duch świętego renifera zostaje wysłany z misją opowiedzenia Europejczykom o zbrodni, w której uczestniczą – aby na zawsze zatrzymać krwawą wymianę.

TanzLaboratorium – niezależny kolektyw badawczy z Kijowa, postrzegający sztukę jako proces życiowy, który realizuje się poprzez performatywność. Performatywność w tym wypadku oznacza sposób aktywności artystycznej, który tematyzuje czas. Strategią artystyczną grupy jest penetrowanie luk między formami sztuki współczesnej i niszczenie konwencji językowych tych form. W praktyce artystycznej kolektywu ciało jest autorem obrazu i krytycznym czynnikiem myślenia. Praktyka fizyczna jest metodą krytycznej analizy, a taniec — poprzez badanie jego percepcji — staje się sposobem myślenia.

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Patrzcie na tę chwilę – jak drga".

Start o godz. 17:00.
Wstęp wolny.
Miejsce imprezy
ul. Elektryczna 13
15-080 Białystok
Imprezy

959 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39