Teatr Klasyki Polskiej: "Król i Caryca" i "Śluby Panieńskie"

dodane dnia: 2024-04-18 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2024-05-08 - 2024-05-09
Organizatorzy zapraszają na spektakle "Król i Caryca" i "Śluby Panieńskie" Teatru Klasyki Polskiej.

W Kinie TON w Białymstoku wystawione zostaną dwa wyjątkowe spektakle "Król i caryca" w reżyserii Jerzego Zelnika oraz "Śluby Panieńskie" w reżyserii Lidii Sadowej. W sztukach cieszących się świetnymi recenzjami widzów wystąpią m.in: Marta Dylewska, Jerzy Zelnik, Leszek Zduń, Ksawery Szlenkier czy Maciej Wyczański.


Spektakl "Król i caryca" powstał na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta. Sztuka ukazuje psychologiczny i emocjonalny portret byłych kochanków, którzy pod płaszczykiem utrzymywanych ciągle siostrzano-braterskich relacji, prowadzą dyplomatyczną wojnę o sprzeczne narodowe dążenia i cele.

Echu dawnej namiętności zdarza się jeszcze niekiedy wybrzmiewać między wierszami listów obojga władców. To jednak brutalny, niekierujący się żadnym sentymentem, polityczny interes jest właściwą treścią tej korespondencji. Dlatego stanowi ona niezwykły materiał dla aktorów. W spektaklu Teatru Klasyki Polskiej wydobywają oni całą złożoność stosunków łączących Stanisława Augusta z Katarzyną II, a układających się w dramatyczny splot tęsknoty, nadziei, strachu, pogardy i chłodnej kalkulacji. "Król i Caryca" odsłania kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad sto dwadzieścia lat.

Bilety: LINK


"Śluby panieńskie" czyli "Magnetyzm serca" to jedna z najbardziej lubianych komedii Aleksandra Fredry. Ponadczasowa, napisana prawie dwieście lat temu, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Zabawna i wciąż niezwykle trafna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Ukazuje stałość ludzkich zachowań w obliczu porywów serca. Mimo złożonych ślubów, bohaterki komedii Fredry nie są w stanie oprzeć się miłości, którą odkrywają jako najpotężniejszy, życiodajny żywioł.

"Śluby panieńskie" to komedia, która dotyka serc, porusza i unosi. Dla romantyków i romantyczek, a także dla tych, co nie wiedzą, że nimi są.

Bilety: LINK


Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów. Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa dla widzów na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.


Spektakl "Król i Caryca" będzie można obejrzeć 8 maja o godz. 19:00, natomiast "Śluby Panieńskie" zostaną prezentowane 9 maja, o godz. 19:00.
Miejsce imprezy
ul. Rynek Kościuszki 2
15-426 Białystok

1389 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39