Teatralny hit w Białymstoku. Premiera jeszcze w maju

2019.05.02 07:53
W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczęły się przygotowania do ostatniej premiery w tym sezonie artystycznym. 17 maja na scenie kameralnej odbędzie się premiera spektaklu "Motyle są wolne" autorstwa Leonarda Gershe.
Teatralny hit w Białymstoku. Premiera jeszcze w maju
Fot: Ewa Krajewska

Sztuka powstała w latach 70. XX w. w Nowym Jorku. Tam też toczy się akcja utworu, przez samego autora określana mianem "komedii sentymentalnej". "Motyle są wolne" to opowieść o niewidomym chłopaku - Donie, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jil, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony.

Sztuka została zekranizowana w 1972 roku. W filmie "Butterflies are free" w reżyserii Miltona Katselasa zagrali m.in.: Edward Albert, Goldie Hawn i Eileen Heckart, która za rolę w obrazie otrzymała Oscara. Teraz, tekst Leonarda Gershe postanowił przenieść na białostocką scenę reżyser - Zbigniew Lesień.

- Nasz kolejny spektakl będzie - mam nadzieję - wzruszającą historią o dziwnej i trudnej miłości. "Motyle są wolne" to przedstawienie ze świetnie napisanymi dialogami, pełne humoru i niespodziewanych zwrotów akcji, zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Sztukę tę można określić jako komedię, jednak niesie ona również ważne przesłanie. Jakie? O tym widzowie będą mogli przekonać się już w maju - zaprasza Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Muzykę do spektaklu komponuje Piotr Mikołajczak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Terlikowska-Misiak. Na Scenie Kameralnej zagrają: Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Dawid Malec oraz gościnnie Michał Kamiński.

Premiera spektaklu "Motyle są wolne" odbędzie się w piątek (17.05) o godz. 19.00. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 18, 19, 24, 25 26 i 31 maja oraz 1 i 2 czerwca.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1441 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39