Terytorialsi szkolą się. W weekend będą uczyli się m.in. przetrwania w każdych warunkach

2017.06.10 10:40
W sobotę zaczynają się 2-dniowe szkolenia rotacyjne żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Na początek nauczą się, jak przetrwać niezależnie od warunków oraz zdobędą umiejętności medyczne.
Terytorialsi szkolą się. W weekend będą uczyli się m.in. przetrwania w każdych warunkach
Fot: WKU w Białymstoku

21 maja ponad 80 żołnierzy z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. W ich szeregach są osoby, które nigdy wcześniej nie były w wojsku (mają za sobą jedynie szkolenie podstawowe) a także rezerwiści, którzy uczestniczyli w szkoleniu wyrównawczym.

Od soboty (10.06) wszyscy oni wchodzą na ściśle określoną ścieżkę. Mają przed sobą 2-dniowy kurs rotacyjny, potem 3-letni okres szkolenia, a na koniec certyfikację.

Ten weekend zdominowany będzie przez 2 główne tematy, tj. szkolenie SERE oraz szkolenie medyczne.

W pierwszym przypadku chodzi o nauczenie żołnierza przetrwania w każdych warunkach.

- Szkolenie SERE uczy nie tylko zasad przetrwania w kryzysowych warunkach, ale także myślenia, iż wola, motywacja i kreatywność są często sposobem wyjścia z trudnego położenia. Wiele elementów ze szkolenia SERE będzie bezpośrednio zaimplementowanych w inne szkolenia np. bytowanie czy taktykę działań nieregularnych – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wszyscy żołnierze zostaną objęci szkoleniem na poziomie A, które będzie się odbywało w pierwszym roku kursu. Następnie żołnierze kompanii lekkiej piechoty WOT przejdą szkolenie na poziomie B, a snajperzy dodatkowo na poziomie C.

Poza tym terytorialsi będą zdobywali wiedzę medyczną. Wszyscy zostaną objęci podstawowym kursem medycznym. Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że ratownicy pola walki będą w Wojskach Obrony Terytorialnej jedną z najbardziej powszechnych specjalności wojskowych. Dwóch, czyli starszy i młodszy ratownik, pojawi się na szczeblu każdej sekcji lekkiej piechoty.

Warto również wspomnieć, że równolegle trwa proces formowania jednostek WOT na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

809 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39