Tłumy w Arsenale. Tęczowi ludzie i dyskoteka z drag queen [ZDJĘCIA]

2024.02.18 10:29
W piątek (16 lutego) odbył się podwójny wernisaż w Galerii Arsenał w Białymstoku. Otwarciu ekspozycji "Zaraz po Walentynkach" i "Statek widmo" towarzyszył bankiet oraz karaoke i dyskoteka prowadzona przez drag personę Querelle. Nietypowy wernisaż zainteresował tłumy białostoczan.
Tłumy w Arsenale. Tęczowi ludzie i dyskoteka z drag queen [ZDJĘCIA]
Fot: Daria Lickiewicz

Średniowieczny zamek pełen queerowych opowieści

"Zaraz po Walentynkach" to podróż przez queerowe opowieści, osadzone w średniowiecznym zamku. Średniowiecze rozumiane jest tutaj jednak nie jako okres historyczny, a jako metafora czasu, w której rozmywają się kategorie płciowe, a stereotypowe role płciowe są kwestionowane. Kuratorzy wystawy "Zaraz po Walentynkach" to Tomek Pawłowski-Jarmołajew i Katarzyna Różniak-Szabelska. Artyści, którzy tworzą ekspozycję to Agnė Jokšė, Isadora Neves Marques, Maryna Sakowska i Liliana Zeic. Wystawę otworzyła Katarzyna Różniak-Szabelska.

- W kontekście "Zaraz po Walentynkach" myślę o historii sprzed ostatnich kilku lat. Kiedy w 2021 roku otwieraliśmy w tym miejscu z Matthew Postem wystawę "Na początku był czyn", spotkaliśmy się z dużym oporem środowisk konserwatywnych, ale też ze wspaniałym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Od tego czasu wiemy jak bardzo takie gesty są w tym mieście potrzebne - podkreśla Katarzyna Różniak-Szabelska.

Wystawa "Zaraz po Walentynkach" eksploruje mechanizmy narzucania stereotypów płciowych, chociażby poprzez zestawianie symboli tradycyjnie kojarzonych z męskością i kobiecością. Poprzez konfrontację różu i błękitu oraz symboli, takich jak miecz i deska do prasowania, zwraca uwagę na sposób, w jaki społeczeństwo narzuca określone role płciowe, ograniczając tym samym możliwość wyboru i samoidentyfikacji dla osób niepasujących do binarnego modelu płciowego.

Ekspozycja eksploruje sposób, w jaki społeczeństwo programuje nasze myślenie, uznając heteroseksualność za normę, podczas gdy inne orientacje seksualne czy tożsamości płciowe postrzegane są jako dewiacje i odstępstwa od normy. Wystawa głęboko angażuje się również w temat dyskryminacji seksualnej, szczególnie w kontekście życia rodzinnego, eksplorując kontrast między narzucaniem heteroseksualnym parom roli rodziców, a często negatywnym spojrzeniem na pragnienia rodzicielstwa w parach homoseksualnych. Poprzez sztukę, osoby artystyczne przedstawiają swoje osobiste doświadczenia i refleksje, stawiając pytania o sprawiedliwość społeczną, prawo do samoidentyfikacji oraz widząc nadzieję dla queerowej przyszłości.

Postrzeganie świata poprzez "statek widmo"

"Statek widmo" to z kolei ekspozycja prac autorstwa litewskiej artystki Anastasii Sosunovej, która po raz pierwszy prezentuje swoje dzieła w Polsce. Kuratorem wystawy jest Post Brothers. Ekspozycja została wprowadzona słowami:

- W przeciągu ostatnich lat moim celem było sprowadzenie reprezentacji litewskiej sceny artystycznej do Białegostoku. Oni są nie tylko naszymi sąsiadami. Łączy nas również bardzo wiele pod względem kulturowym i politycznym - mówi Matthew Post z Post Brothers. - Anastasia wywodzi się z podejścia etnograficznego, więc jej praca to zbieranie personalnych historii i doświadczeń, a następnie łączenie ich z większymi strukturami systemu, zarówno kulturowymi, politycznymi i duchowymi. Przez jej dzieła można poznać w jaki sposób różnego rodzaju znaki są wykorzystywane, aby w nowy sposób okrywać ich zastosowanie - dodaje.

Wystawa Anastasii Sosunovej eksploruje ideę "statka widmo", który kontynuuje podróż, mimo że jego załoga już nie żyje. Artystka eksploruje w swojej ekspozycji różnorodne znaki, symbole i rytuały jako dynamiczne elementy współczesnej kultury. Prezentuje je nie jako pozbawione konkretnych znaczeń, lecz jako nośniki potencjału i historii, które mogą wpływać na naszą percepcję i działania.

Poprzez instalacje, wideo, rzeźbę i grafikę, Anastasia Sosunova tworzy przestrzenny obszar, badający relacje między wyobraźnią a rzeczywistością materialną oraz sposoby, w jakie konstruujemy nasze osobiste i wspólnotowe kosmologie, rytuały, czy też mity. Wystawa stawia pytania o to, jakie znaczenia nadajemy symbolom oraz jak wpływają one na nasze życie i relacje społeczne, zachęcając do refleksji nad własną sprawczością w kształtowaniu otaczającego nas świata.

W przeciągu najbliższych miesięcy wystawom będą towarzyszyć wydarzenia towarzyszące.

Więcej informacji:
Wystawa "Zaraz po Walentynkach"
Wystawa Anastasia Sosunova "Statek widmo"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1191 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39