Tną drzewa. Czy to pomoże rozwiązać problem ptasich odchodów?

2020.11.10 07:53
Trwają prace nad rewitalizacją terenu przed Biblioteką Publiczną w Łapach. Zostały już wycięte drzewa, na miejscu których pojawią się nowe. Ponadto zostaną posadzone różne gatunki kwiatów oraz krzewów. Łapski park już w przyszłym roku stanie się kolorowym miejscem do odpoczynku.
Tną drzewa. Czy to pomoże rozwiązać problem ptasich odchodów?
Fot: UM Łapy
Plac Solidarności przed Biblioteką Publiczną

Problem z ptakami

W Łapach przy placu Solidarności przestrzeń przed budynkiem Biblioteki Publicznej przejdzie gruntowną metamorfozę i stanie się kolejnym miejscem do odpoczynku. Aktualnie jest ono omijane przez mieszkańców, którzy od wielu lat skarżą się na problem z wronami, ptasimi odchodami oraz brzydkim zapachem.

- Wiem, że to miejsce powinno służyć mieszkańcom, jako wypełniony zielenią teren relaksu, dlatego zrobimy wszystko, aby tak właśnie było. Będzie to park w nowej odsłonie i z nowymi rozwiązaniami. Pragnę podkreślić, że odbyłem z mieszkańcami wiele rozmów, w których narzekali oni na to, iż w obecnym stanie rzeczy nie da się tam odpoczywać i cieszyć zielenią, gdyż uniemożliwiały to ptaki zanieczyszczające ławki i plac. Uważam, że po zakończeniu rewitalizacji tego placu będzie piękniej i nadal bardzo zielono, a park wypełni się mieszkańcami i nie będzie już stał pusty jak często do tej pory bywało - zapewnił burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Wycinka drzew

Pierwszym zadaniem wykonawcy była wycinka drzew - głównie chorych lub kolidujących z projektem.

- Nie wszystkie drzewa przeznaczone w projekcie do wycinki usuniemy. Część drzew zostanie, aby dawała cień latem. W części drzew zostaną podcięte "korony", aby uniemożliwić wronom gniazdowanie. Musimy też zapewnić nowym drzewom światło potrzebne do wzrostu – tłumaczył Krzysztof Dudziński zastępca burmistrza Łap.

Mieszkańcy w tej kwestii są podzieleni, niektórzy popierają wycinkę, inni są przeciwni. W miejsca starych drzew, zostaną posadzone nowe - mające od razu wysokość min. 2,5 m, więc nie będzie trzeba czekać na ich wzrost.

– Potrzebujemy w centrum miasta miejsca, gdzie będziemy mogli organizować życie kulturalne - dodał Krzysztof Dudziński.

Kwiaty i krzewy

Na terenie parku zostanie posadzonych wiele gatunków kwiatów, bylin czy drzew ozdobnych. Będą one zakwitać o różnych porach roku, dzięki czemu zawsze będzie kolorowo. Wybrano również takie gatunki, które szybko rosną.

Zostaną posadzone m.in. magnolie, tulipanowce amerykańskie, świerki, dęby szypułkowate oraz krzewy rodzime: liliowce, kaliny czy irgi. Pojawią się także róże rabatowe oraz krzaki róż dzikich.

Jeśli chodzi o kwiaty, w łapskim parku znajdziemy: nagietki, maciejki, słoneczniki niskie, goździki brodate, krokusy żółte i niebieskie, żonkile pełne i narcyzy.

Ogrody deszczowe

W odnowionym parku zostanie również zastosowana formuła tzw. ogrodów deszczowych. Dzięki temu rozwiązaniu, kwiaty i drzewa będą zbierać wodę opadową, stopniowo oddając ją do ekosystemu.

Realizacja części zielonej parku wyniesie ok. 144 tys. zł. Planowany termin zakończenia prac to połowa 2021 r.

W parku ma powstać również tężnia solankowa, a w przyszłości także podświetlana fontanna. Zostaną wybudowane wiaty do zajęć, stół do gry w szachy i chińczyka. Będą postawione nowe ławki, oświetlenie, a nawet telebim do wyświetlania filmów w kinie plenerowym.

Wartość inwestycji to 2,6 mln zł. W ubiegłym roku Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał Gminie Łapy dofinansowanie w wysokości ponad 1,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39