To bardzo potrzebna inwestycja. Ul. Klepacka będzie wyremontowana i rozbudowana

2017.11.22 09:45
Nowa jezdnia, ścieżki rowerowe i wiadukty kolejowe – tak będzie wyglądała ul. Klepacka. Miasto ogłosiło przetarg na tę inwestycję.
To bardzo potrzebna inwestycja. Ul. Klepacka będzie wyremontowana i rozbudowana
Fot: UM Białystok
Przejazd na ul. Klepackiej zostanie także przebudowany

Klepacka to dziś ulica uciążliwa zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Niedługo powinno się to zmienić, ponieważ w ramach inwestycji planowanej przez miasto zostanie ona przebudowana i wybudowana na odcinku od powstającej Alei Niepodległości aż do granic miasta.

Prace na odcinku od Alei Niepodległości do ul. Barszczańskiej będą realizowane głównie na zamkniętych terenach kolejowych. Nad ul. Klepacką zaplanowano budowę dwóch wiaduktów kolejowych. Zostanie tam także zbudowana nowa nawierzchnia jezdni, powstaną chodniki, drogi dojazdowe i zjazdy. W projekcie przewidziano też budowę ścieżek rowerowych i oświetlenia ulicznego, a także podziemnego zbiornika retencyjnego wraz z przepompownią i urządzeniami do oczyszczania ścieków opadowych. Z kolei na odcinku od ul. Barszczańskiej do granic miasta powstanie ścieżka rowerowa, chodnik wraz ze zjazdami i ciąg pieszo-rowerowy. Miasto planuje tak zorganizować prace, aby przejazd kolejowy na ul. Klepackiej nie został zamknięty, dopóki nie zakończy się rozbudowa ul. ks. J. Popiełuszki.

– Ta inwestycja została przez nas zaplanowana jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców – wyjaśnia zastępca prezydenta Adam Poliński. – Białostoczanie wielokrotnie zgłaszali, że sąsiednie ulice – Nowosielska, Meksykańska, Niewodnicka – nie są przystosowane do tak dużego ruchu, jaki obecnie ma tam miejsce. Przebudowa Klepackiej rozwiąże ten problem. Ułatwi także przejazd autobusom.

Przebudowa ul. Klepackiej jest jednym z zadań realizowanych przez miasto w ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego". Wśród inwestycji, które zaplanowano w tym projekcie, jest także m.in. przebudowa ulic: Legionowej, Wiosennej, R. Kaczorowskiego, Mickiewicza, a także zakup 20 nowych autobusów komunikacji miejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi ok. 137 mln zł, dofinansowanie unijne – ponad 105 mln zł.

Oferty do przetargu można składać do 22 grudnia w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Składowej 11. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 18 miesięcy od przekazania placu budowy. Szacunkowa wartość tego przedsięwzięcia to ok. 31 mln zł.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1459 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39