To jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez. Książka o niej dostępna jest w internecie

2017.01.01 15:04
Po prawie roku od rozpoczęcia prac można przeczytać książkę poświęconą festiwalowi Up To Date. Napisał ją Jan Roguz.
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez. Książka o niej dostępna jest w internecie
Fot: materiały prasowe
Fragment okładki książki

Jan Roguz - zaangażowany w tworzenie festiwalu Up To Date - zna go od podszewki. Dlatego też może śmiało pisać "O pasji do muzyki widzianej przez pryzmat białostockiego Up To Date Festival" (pod takim też tytułem ukazuje się książka). Pobrać można ją w formie elektronicznej z platformy Narodowego Centrum Kultury.

Metro, Węglowa i Secret Location

Jak wspomina autor, festiwal jak Up To Date musiał w Białymstoku powstać. Dlaczego? Kiedy w jednym mieście funkcjonuje klub Metro, odbywają się imprezy Secret Location, a następnie mieszkańcy na nowo odzyskują Węglową, po prostu nie mogło być inaczej.

- Nie Warszawa, Lublin czy Rzeszów, tylko właśnie Białystok stał się miejscem, w którym oddolna inicjatywa stworzyła największy we wschodniej Polsce festiwal muzyki elektronicznej porównywalny oddziaływaniem do najważniejszych festiwali muzycznych w kraju. Festiwal, którego filozofia, dzięki upowszechnieniu, może postrzeganie kultury techno zmienić na bardziej pozytywne, stawiając Białystok i jego mieszkańców jako wzór do naśladowania - podkreśla autor.

Spośród sześciu najbardziej rozpoznawalnych wśród białostoczan imprez kulturalnych tylko Up To Date Festival nie jest organizowany przez instytucję związaną z urzędem miasta czy urzędem marszałkowskim.

Wszystkie twarze festiwalu

Książka składa się z 5 rozdziałów. Pierwszy tytułem wstępu prezentuje to wszystko, co uwarunkowało powstanie festiwalu, słowem - od czego wszystko się zaczęło. Rozdział drugi to wywiad z organizatorami całego zamieszania - Jędrzejem Dondziło (dyrektorem programowym festiwalu) i Cezarym Chwicewskim (dyrektorem artystycznym). Rozdział trzeci to podsumowanie działań ekipy Up To Date Festival widzianych okiem dziennikarzy. Później dostajemy wyniki badania przeprowadzonego w okresie poprzedzającym 7. edycję festiwalu.

- W ankiecie internetowej wzięło udział 200 respondentów - dziennikarzy akredytowanych przy festiwalu, wolontariuszy zaangażowanych w przygotowania oraz fanów i uczestników wydarzenia - wyjaśnia autor.

Rozdział piąty, ostatni, to archiwum, w którym znaleźć można wykaz wszystkich artystów, którzy przez 7 kolejnych edycji występowali na scenach Up To Date. Na koniec dostajemy festiwal w liczbach. Książkę wieńczą fotografie, które przez ostatnie lata docierały do fanów festiwalu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

943 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39