To już pewne - 14. emerytura na stałe dla emerytów i rencistów

2023.07.28 08:13
19 lipca prezydent podpisał ustawę o 14. emeryturze, czyli kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Świadczenie będzie wypłacane corocznie. Termin wypłaty zostanie ogłoszony w rozporządzeniu.
To już pewne - 14. emerytura na stałe dla emerytów i rencistów
Fot: Pixabay

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu.

- Nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Osoby uprawnione otrzymają ją wraz z emeryturą, rentą czy innym świadczeniem długoterminowym. Termin wypłaty zostanie ogłoszony w rozporządzeniu - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Czternastka, czyli dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów, w tym roku osiągnie pełną kwotę 1588,44 zł brutto, co stanowi równowartość obecnie przyznawanej minimalnej emerytury. Wartością podstawową, aby otrzymać czternastkę w pełnej wysokości, jest nieprzekraczanie dochodu z głównego świadczenia, takiego jak emerytura czy renta, kwoty 2900 zł brutto. Jednakże dla osób, których świadczenie wynosi między 2900 zł a 4438,44 zł brutto, przysługują obniżone kwoty czternastki, zmniejszane o każdą złotówkę przekroczenia tego progu.

Na przykład, dla emerytury o wysokości 3200 zł brutto, otrzymają one czternastkę zmniejszoną o 300 zł, co daje 1288,44 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że świadczenie nie będzie wypłacane, jeśli kwota czternastej emerytury jest niższa niż 50 zł.

Osoby, których emerytura czy renta przekracza 4438,44 zł brutto, nie zakwalifikują się do otrzymania czternastki. Również osoby, których wypłata świadczenia została zawieszona na dzień badania prawa do czternastej emerytury, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorobkiew, również nie otrzymają tego dodatkowego świadczenia.

Warto zauważyć, że czternastka jest wolna od potrąceń, takich jak zajęcia komornicze, oraz nie będzie uwzględniana jako dochód przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie 500+ dla niesamodzielnych. Podlega jedynie opłacie składki zdrowotnej oraz zaliczce na podatek dochodowy.

W roku ubiegłym, czternastkę otrzymało łącznie ponad 7,2 mln osób, co świadczy o dużej liczbie beneficjentów tego świadczenia i jego znaczącej roli w polskim systemie wsparcia dla emerytów i rencistów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

279 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39