To ostatnia szansa, by zredukować swoje punkty karne. WORD ogłasza maraton szkoleń

2022.08.31 11:41
17 września zostaną zlikwidowane szkolenia organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które zmniejszały punkty karne o 6 oczek. W Białymstoku zainteresowanie tymi kursami wzrosło w ostatnim czasie aż o 300%.
To ostatnia szansa, by zredukować swoje punkty karne. WORD ogłasza maraton szkoleń
Fot: pixabay

Już za niespełna 3 tygodnie zniknie możliwość redukcji punktów karnych. Zgodnie ze zmianami w przepisach pomocne szkolenia prowadzone przez WORD-y odejdą bowiem w niepamięć.

- Codziennie organizujemy przynajmniej jedno szkolenie, a zgłoszenia cały czas napływają. Organizujemy już nawet po 2 kursy dziennie: online i stacjonarnie, ale chętnych jest ciągle bardzo wielu - mówią pracownicy działu szkoleń WORD Białystok.

By wszyscy zainteresowani zdążyli przed likwidacją szkoleń uszczuplić swój dorobek punktów karnych, białostocki WORD zdecydował, że 15 i 16 września specjalne kursy będą organizowane bez przerwy przez 48 godzin.

Przypomnijmy, że szkolenia redukujące punkty karne służą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To jednorazowe spotkanie z policjantem i psychologiem, którzy informują o zagrożeniach i ryzyku dla osób uczestniczących w ruchu drogowym. W Białymstoku mają one charakter konwersatorium, a wykładowcy często przerywają swe wystąpienia po to, by odpowiedzieć na pytania uczestników. Kurs zmniejsza punktowy dorobek kierowcy o 6 najstarszych oczek. Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest prawo jazdy posiadane dłużej niż rok oraz liczba punktów mniejsza niż 24.

Brak szkoleń redukujących punkty karne może niebawem okazać się dla kierowców sporym problemem. Do tej pory za jedno wykroczenie dało się "zgarnąć" maksymalnie 10 punktów karnych, a od 17 września ta liczba wzrośnie do 15. Tak duży bagaż punktów można będzie otrzymać m.in. za: używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się lub wchodzącemu na przejście dla pieszych, niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej, sygnałów i poleceń osoby uprawnionej, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 "zakaz wyprzedzania" lub przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe niezgodnie z przepisami.

Utrata prawa jazdy będzie miała charakter bezwzględny, a ewentualne odwołanie do sądu nie wstrzymuje zawieszenia uprawnień (odzyskuje się je po obowiązkowych badaniach i egzaminie na prawo jazdy). Ponadto liczba punktów karnych ma też mieć wpływ na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

774 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39