Toczył "Perłę", zniszczył dzieło sztuki. Galeria Arsenał szuka wandala

2012.10.15 00:00
"Perła" - rzeźba autorstwa Maurycego Gomulickiego, znajdująca się przed elektrownią Galerii Arsenał została w sobotę, 13 października zniszczona przez wandala. Trwają poszukiwania sprawcy zdarzenia.
Toczył "Perłę", zniszczył dzieło sztuki. Galeria Arsenał szuka wandala
Fot: Galeria Arsenał

Galeria Arsenał wystosowała apel z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy. Jego treść publikujemy poniżej:

"Perła", rzeźba autorstwa Maurycego Gomulickiego, została podarowana do Kolekcji II tworzonej przez Galerię Arsenał i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych przez artystę i Dom Pracy Twórczej w Wigrach. "Perła" powstała za publiczne pieniądze. Warto podkreślić, że została stworzona we współpracy z młodzieżą z Wigier i dziećmi z pobliskiego domu dziecka. Dla wielu z nich praca nad rzeźbą była przygodą życia.

"Perła" stanęła najpierw na dziedzińcu Galerii Arsenał przy ul. A. Mickiewicza 2 , a później przed elektrownią, drugą siedzibą Galerii Arsenał przy ul. Elektrycznej 13. Z poczuciem naturalnego zaufania eksponowaliśmy ją w przestrzeni publicznej.

Wieczorem 13 października zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców na koncert zespołu "Świetliki" do elektrowni. To miało być doskonałe zwieńczenie działań kulturalnych i artystycznych, które w ostatnich dniach rozbudzały nasze umysły, inspirowały i twórczo ożywiały miasto. Nasze zaufanie zostało nadszarpnięte w nocy po zakończeniu koncertu "Świetlików". "Perła", stojąca przed budynkiem, została zniszczona przez nieznanego mężczyznę, który toczył ją po betonowej powierzchni przez kilkadziesiąt metrów, obijając ją o ogrodzenie terenu elektrowni oraz latarnię.

Apelujemy do wszystkich osób, które widziały zdarzenie, o pomoc w zidentyfikowaniu wandala. Człowiek ten zniszczył dzieło sztuki, które zmieniało estetyczną świadomość mieszkańców miasta i zwyczajnie wszystkich cieszyło.

Ktokolwiek był świadkiem opisanego aktu wandalizmu, proszony jest o kontakt z Katarzyną Kruszewską z Galerii Arsenał pod numerem tel. 857426614 lub k.kruszewska@galeria-arsenal.pl

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

840 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39