Topowe inwestycje w Białymstoku? Dwie mają szansę się takimi stać

2019.08.26 08:10
Dwie duże inwestycje z Białegostoku wezmą udział w głosowaniu na Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019.
Topowe inwestycje w Białymstoku? Dwie mają szansę się takimi stać
Fot: UM Białystok

Będzie top?

Dwie białostockie inwestycje zostały nominowane do tegorocznej edycji konkursu promującego najlepsze, prorozwojowe przedsięwzięcia komunalne z regionu Polski Wschodniej. To gmach Muzeum Pamięci Sybiru oraz budowa Trasy Niepodległości.

Wyboru można dokonać w internetowym głosowaniu, które potrwa do 17 września 2019 r. do godz. 12.00. Internauta może wytypować każdą z 30 nominowanych inwestycji. Głosowanie odbywa się na witrynie Portal Samorządowy. Laureaci konkursu Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019 zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali, która odbędzie się w trakcie VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (25-26 września 2019 r.).

– Do konkursu wytypowaliśmy dwie różne, bardzo ważne dla naszego miasta inwestycje – Muzeum Pamięci Sybiru i Trasę Niepodległości. Zachęcam do oddawania głosów na te propozycje – to przykłady najlepszych praktyk i inwestycyjnych sukcesów z naszego regionu – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Atrakcja turystyczna albo śródmiejska obwodnica

Muzeum Pamięci Sybiru to inwestycja obejmująca adaptację i rozbudowę historycznego obiektu oraz rewitalizację jednego magazynu i jego otoczenia wraz z torami kolejowymi w kompleksie obiektów wojskowych z lat 30. XX wieku. W efekcie poszerzy się dostęp do infrastruktury kultury, zwiększy się liczba odwiedzających, a zbiory będą lepiej i szerzej eksponowane. Ponadto projekt przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta, stanie się jednym z jego symboli.

Głównym celem budowy Trasy Niepodległości jest zwiększenie wewnętrznej dostępności komunikacyjnej Białegostoku i jego obszaru funkcjonalnego, a także lepsza integracja dróg wojewódzkich przebiegających przez miasto z siecią dróg krajowych i TENT. To największa inwestycja drogowa w Białymstoku. Trasa Niepodległości jest ostatnim elementem obwodnicy miejskiej prowadzącej zarówno do obwodnicy śródmiejskiej okalającej centrum miasta, jak i dróg wyprowadzających ruch drogowy w kierunku Warszawy, Lublina oraz Bobrownik.

Wśród inwestycji nominowanych w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019 są najciekawsze i najważniejsze realizacje z takich miejscowości, jak Lublin, Olsztyn, Zamość, Kielce, Suwałki, Gołdap, Rzeszów, Iława, Augustów, Łapy czy Świdnik. Samorządy zgłosiły do konkursu m.in. rozbudowy szkół, rozwój terenów zielonych, tworzenie instytucji typu ośrodek sportu czy nowa część szpitala, termomodernizacje budynków, budowy dróg czy też rozwój transportu publicznego.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
842 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39