Tradycja ludowa zrozumiała dla obcokrajowców

2021.10.18 13:07
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej posiada w swoich zasobach 17 filmów - opowieści o podlaskiej kulturze ludowej. Od niedawna dzięki wsparciu finansowemu "Polskiej Fundacji Narodowej" filmy te mają napisy w języku angielskim, przez co stały się bardziej dostępne.
Tradycja ludowa zrozumiała dla obcokrajowców
Fot: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

17 filmów krótkometrażowych powstało w ubiegłym roku. Przybliżają one wszystko to, czym zajmuje się Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Widzowie mogą poznać historię tej konkretnej instytucji, ale także dowiedzieć się, w jaki sposób powstają muzea typu skansenowskiego – jak przenosi się do nich zabytkowe budynki, jak się je pozyskuje, przewozi i stawia na nowo.

Jeden z odcinków jest poświęcony drewnianej architekturze Podlasia, elementom, które wyróżniają ją na tle budownictwa ludowego innych regionów Polski, a ponieważ muzea, nawet te na wolnym powietrzu, to nie tylko budynki, ale też liczone w tysiącach tak zwane zabytki ruchome, dwa odcinki cyklu poświęcone są zbiorom. W jednym z nich widzowie mogą zajrzeć do magazynów i dowiedzieć się, co sprawia, że przedmiot staje się eksponatem oraz jakie są jego dalsze losy. Drugi z tych odcinków to wizyta w pracowni konserwatorskiej gdzie część przedmiotów odzyskuje dawny blask, a inne zabezpieczane są przed zniszczeniem.

Wiele zabytków ruchomych trafia na wystawy stałe i właśnie one są tematem pięciu części cyklu. To między innymi wirtualny spacer po wystawie sztuki ludowej i wnętrzach zabytkowych chałup urządzonych tak, jak przed laty, wizyta w zabytkowych stodołach i spichlerzach, gdzie eksponowane są narzędzia i maszyny rolnicze. W kolejnych obiektach można zdobyć wiedzę o dawnym leśnictwie, rybołówstwie i pszczelarstwie.

W filmowej narracji o Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej znalazło się również miejsce na odcinek dotyczący Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Sokolnicy: Dariusz Poznański, Kamil Borowski i Przemek Łapiński opowiadają o gatunkach ptaków, które hodują, o ich zwyczajach, o tym jak przygotowuje się sokoły do wspólnego polowania z człowiekiem i co trzeba zrobić, żeby ptaki pokazowe nie bały się publiczności.

W działalności Muzeum Kultury Ludowej ważne miejsce zajmują również wydarzenia odbywające się kilka razy w roku – festyny etnograficzne, podczas których publiczność może podziwiać zespoły ludowe odtwarzające dawne obrzędy. Jedna trzecia cyklu poświęcona jest właśnie im. Ci, którzy do tej pory nie mieli okazji odwiedzić Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej podczas Zielonych Świątek dowiedzą się czemu służył zwyczaj obchodzenia pól z królewną. Pozostałe filmy obrzędowe poświęcone są żniwom, Nocy Świętojańskiej, wiosennemu kolędowaniu z konopielką, wicu wianków na Oktawę Bożego Ciała, czy prozaicznej czynności kiszenia kapusty, które dawniej też było wydarzeniem.

We wrześniu 2021 roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zrealizowało projekt "Tradycja ludowa bez granic", który upowszechniał tradycyjną kulturę Podlasia nie tylko w kraju, ale też za granicą. W ramach projektu ścieżka dźwiękowa wszystkich filmów została przetłumaczona na język angielski. Wyprodukowanie filmów z napisami w języku angielskim było możliwe dzięki wsparciu finansowemu „Polskiej Fundacji Narodowej”.

Filmy dostępne są na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1597 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39