Dom

Trendy mieszkaniowe. Jakie style dominują?

2022.03.07 13:57
Jak wynika z raportu NBP w III kwartale 2021 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordową liczbę ok. 230 tys. mieszkań. Deweloperzy nieustannie muszą dostosowywać się do obecnych trendów mieszkaniowych. Jakie aktualnie trendy przeważają?
Trendy mieszkaniowe. Jakie style dominują?
Fot: Pixabay

Nowoczesne mieszkania to nie tylko postęp technologiczny w samym budownictwie. Zmieniają się także wnętrza - wystrój, dominujące style, rozkład pomieszczeń. Klienci poszukują nieruchomości, które zostały przygotowane z myślą o bieżących trendach. Nie brakuje też chętnych na luksusowe apartamenty i przestronne domy, wykończone pod klucz i praktycznie gotowe, by w nich zamieszkać.

Nieśmiertelny styl retro od lat cieszy się ogromną popularnością. Wnętrza inspirowane designem lat 50-tych, 60-tych, i 70-tych minionego wieku są pełne żywych kolorów, geometrycznych wzorów i nieco szalonych dodatków. Dzisiaj styl retro w nowoczesnych inwestycjach jest jedynie nawiązaniem do przeszłości. Modne aranżacje w stylu retro to połączenie niepowtarzalnego wystroju z dawnych lat i nowoczesnego wyposażenia. Meble powinny znaleźć się w centrum uwagi, bo to właśnie one stanowią najważniejszy element dekoracyjny. Z kolei ściany to jedynie tło dla całej aranżacji. Najczęściej maluje się je na biało albo w ciepłych, stonowanych barwach. Świetnie sprawdzają się też wzorzyste tapety w geometryczne wzory albo z motywem roślinnym. Nie ulega wątpliwości, że styl retro w nowoczesnym wydaniu potrafi zrobić piorunujące wrażenie. Nic więc dziwnego, że ma tylu zwolenników.

Innym i przeciwnym stylem jest znany od dawna glamour. To dziś jeden z najbardziej gorących trendów na rynku. Wybierają go osoby, które cenią luksus, odrobinę przepychu i nutę zmysłowości. Pomimo tego, że styl glamour na pierwszy rzut oka wydaje się ciężki, to dobrze zaprojektowane mieszkanie ma w sobie klasę. Glamour jest symbolem wytworności, dlatego chętnie sięga po barokową formę. Mieszkania są przede wszystkim wygodne i przyjemne dla oka. Wnętrza w tym stylu nie wszystkim się podobają, ale jednego nie można im odmówić - od razu przyciągają wzrok.

Zupełnym przeciwieństwem dwóch wcześniejszych wnętrz jest stylistyka boho. To połączenie dwóch różnych światów, w których zderzają się kunsztowne, zabytkowe meble z nowoczesnymi i designarskimi dodatkami. Pierwszym wrażeniem jest lekki nieład, ale już po chwili łatwo dostrzec celowość w wystroju wnętrza. Boho pozwala na dużą dozę swobody w kontekście aranżacji wnętrza. Ma być odrobinę marzycielsko i z nutą finezji. To zabawa kształtami i fakturami, które pozwalają stworzyć ciekawe i zupełnie niesztampowe wnętrza. Nie bez powodu mówi się, że to styl wolnych dusz - sztywne reguły tu nie obowiązują.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1829 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39