"Treny". Premiera spektaklu w Teatrze Dramatycznym

2020.10.07 16:53
W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają ostatnie przygotowania do kolejnej tegorocznej premiery. Tym razem widzowie obejrzą spektakl "Treny" na podstawie dzieła Jana Kochanowskiego.
"Treny". Premiera spektaklu w Teatrze Dramatycznym
Fot: Ewa Krajewska

"Treny" to jedno z największych dzieł polskiej literatury. Swój utwór, składający się z 19 wierszy, Jan Kochanowski poświęcił zmarłej w dzieciństwie córce - Urszuli. "Treny" były pisane przez kilka lub kilkanaście miesięcy, a zostały wydane w 1580 roku w Krakowie. Przedstawienie oparte o najbardziej osobiste dzieło poety przygotowuje Grzegorz Suski, twórca teatralnego hitu - spektaklu "Hobbit".

- "Hobbit" był wielkim, rozdmuchanym, efektownym widowiskiem, a "Treny" to wewnętrzny, kameralny spektakl na małej scenie. To przedstawienie bardzo aktorskie, oparte na słowie, i dość oszczędne w środkach wyrazu. Jest to bardzo odmienny teatr od tego, który wcześniej miałem okazję zaproponować widzom. I właśnie to przejście z dużej produkcji na małą, opartą na słowie było dla mnie największym wyzwaniem, a jednocześnie najprzyjemniejszą częścią pracy - mówi reżyser. 

Koncepcję scenografii i kostiumów przygotował Grzegorz Suski. Muzykę do "Trenów" stworzyli Julita Charytoniuk i Tomasz Jarnicki. Na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego zagrają: Bernard Bania, Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Monika Zaborska. Muzykę "na żywo" będzie wykonywał Grzegorz Suski.

Bernard Bania przypomina, że proces przygotowywania przedstawienia trwał niezwykle długo - prawie dziewięć miesięcy. Zdaniem aktora, twórcom udało się stworzyć nie akademicki bryk, ale pełnoprawny spektakl pełny refleksji, zadumy i "katharsis".

- Staraliśmy się, aby to przedstawienie nie mówiło tylko o utraconej miłości ojca do zmarłej córki, ale ogólnie o naszej utracie uczuć, porzuceniu, zostawieniu i o tym, jak człowiek, który traci bliską osobę musi sobie z tym poradzić. Jest to studium wyjścia z traumy. Spektakl dla wrażliwych widzów, którzy dzięki niemu będą mogli zagłębić się w magię teatru - mówi aktor.

Premiera "Trenów" odbędzie się w najbliższy piątek, 9 października, o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej. Spektakl będzie można obejrzeć także: 10 i 11 października, o godz. 19.30, a następnie 17, 18, 31 października, 8 listopada oraz 19 i 20 grudnia. Wszystkie przedstawienia rozpoczną się o godz. 20.00.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym spektaklu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1112 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39