Truskolaski czy Sasin? Znamy wynik pojedynku liderów list na Podlasiu

2023.09.21 21:36
Analizy Politycznego Barometru BETFAN wskazują jasno - w okręgu nr 24 ze starcia "jedynek" zwycięsko wyjdzie przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.
Truskolaski czy Sasin? Znamy wynik pojedynku liderów list na Podlasiu
Legalny bukmacher BETFAN przedstawił swoje przewidywania

Legalny bukmacher BETFAN postanowił sprawdzić, jak mogą wyglądać wyniki zbliżających się wyborów, do których pozostały niespełna cztery tygodnie. Analizy te wskazują, że - choć Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na więcej niż 35% głosów - ugrupowanie nie zdoła utrzymać samodzielnej władzy.

Kto miałby być więc jego koalicjantem? Według Politycznego Barometru BETFAN zostanie nim Konfederacja - choć nie wskazują na to oficjalne dotychczasowe wypowiedzi polityków. Co istotne, nie będzie to trwały związek. Zdaniem bukmachera kadencja Sejmu zostanie skrócona. Ten scenariusz ma 57% szans. Opcja przeciwna - w której Sejm przetrwa całą kadencję - ma jedynie 43% szans.

Podlasie - jak rozłożą się głosy w okręgu nr 24?

Na podlaskich listach nie brakuje nazwisk partyjnych liderów. O głosy rywalizować będą m.in. dwaj politycy silnie związani ze środowiskiem Młodzieży Wszechpolskiej. Obaj panowie zajmowali niegdyś stanowiska szefów prawicowej młodzieżówki. Chodzi oczywiście o Krzysztofa Bosaka startującego u nas jako "jedynka" Konfederacji oraz Adama Andruszkiewicza - na trzecim miejscu listy w drużynie Prawa i Sprawiedliwości. Co na ten temat sądzi BETFAN? Zdaniem analizy, to właśnie za drugim z polityków opowie się więcej wyborców okręgu 24.

- Na pozycję polityków ma wpływ ich zaangażowanie w okręgu wyborczym. Porównując aktywność liderów list, najbardziej widoczna jest praca kampanijna Jacka Sasina, który spotyka się z wyborcami w terenie. Według naszych prognoz zbierze on większe poparcie niż Krzysztof Truskolaski, choć ten w Białymstoku jest bardzo mocnym kandydatem. Wydaje się, że odmienną strategię obrali Krzysztof Bosak i Szymon Hołownia. Ten pierwszy robi wrażenie, jakby mandat mu się należał i częściej można go zobaczyć na piwnych spotkaniach ze Sławomirem Mentzenem niż z podlaskimi wyborcami. Według naszych ocen znajdzie to odzwierciedlenie np. w pojedynku z Adamem Andruszkiewiczem. Hołownia również zdaje się być nieobecny w regionie i niezaangażowany w lokalne sprawy, co może mieć wpływ na opinię elektoratu. Nasze analizy pokazują, że w okręgu obejmującym Białystok Szymon Hołownia co prawda wyprzedzi Krzysztofa Bosaka, ale przegra z Krzysztofem Truskolaskim – przewiduje analityk BETFAN.

Jeżeli chodzi o liczby, w starciu między Jackiem Sasinem a Krzysztofem Truskolaskim głosy rozłożyłyby się 60% do 40% na korzyść aktualnego ministra aktywów państwowych.

Czy analizy BETFAN znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości? O tym przekonamy się już 15 października.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1103 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39