Truskolaski o wynikach raportu KE: "Białostoczanie czują satysfakcję z życia tutaj"

2021.01.12 15:31
Niedawno opublikowano raport Komisji Europejskiej "Jakość życia w miastach europejskich". Białystok zwyciężył w kategorii wzrost jakości życia mieszkańców. Pierwsze miejsce to również zasługa białostoczan, którzy oddawali swoje głosy.
Truskolaski o wynikach raportu KE: "Białostoczanie czują satysfakcję z życia tutaj"
Fot: Malwina Witkowska

Białystok zwyciężył

W ubiegłym tygodniu, Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący jakości życia w miastach europejskich w ciągu ostatnich 5 lat. W kategorii wzrost jakościowy Białystok zajął pierwsze miejsce. Zobacz więcej: Białystok numerem 1 w Europie.

- Poziom zadowolenia mieszkańców w Białymstoku sięga 95%, jest to wspaniały wynik. A jeżeli chodzi o np. mieszkańców Sztokholmu, tylko 20% osób jest zadowolonych ze swojego miasta - komentował prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. - To są obiektywne badania Komisji Europejskiej, które przeprowadziła w 83 miastach Europy - dodał.

O tym, że w Białymstoku najszybciej wzrasta jakość życia zdecydowało 72% ankietowanych. Tym samym, stolica województwa podlaskiego wyprzedziła Gdańsk i czeską Ostrawę, które otrzymały po 66%.

- Te wszystkie badania pokazują, że to taki dowód zaufania i uznania dla zarządzającego Białymstokiem, Tadeusza Truskolaskiego. To jednoznacznie pokazuje, że praca i starania nas wszystkich są dobrze oceniane - podkreślił zastępca prezydenta, Rafał Rudnicki.

Głosowali białostoczanie

Ankieterzy KE zapytali 58 tys. mieszkańców o to, jak oceniają czystość miasta, szeroko rozumiane bezpieczeństwo, opiekę zdrowotną, rynek pracy, udogodnienia dla osób starszych, dostęp do terenów zielonych czy otwartość światopoglądową. Pytania dotyczyły w sumie 27 kategorii związanych z życiem w mieście.

- Nie tylko wyniki wyborów pokazują, że białostoczanie są zadowoleni ze swojego gospodarza, ale przede wszystkim te niezależne badania Komisji Europejskiej pokazują, że mieszkańcy akceptują to co się dzieje w mieście i są z niego dumni - dodał Rafał Rudnicki.

Poprzednie wyniki badania opublikowano na początku 2016 r. Wówczas najwyższy ogólny poziom satysfakcji z życia w swoim mieście zadeklarowali mieszkańcy Oslo i Zurychu (po 99%). Wśród polskich miast najlepszy wynik osiągnął Białystok z wynikiem 96%.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować mieszkańcom za taką ocenę. Trzeba przyjąć, że taki Białystok jest, a białostoczanie czują satysfakcję z życia tutaj – podsumował prezydent.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1357 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39