Trwa nabór do WOT. Jest też dodatkowy termin szkoleń

2022.07.14 08:17
Wciąż trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Utworzono także dodatkowy termin szkoleń dla osób zainteresowanych.
Trwa nabór do WOT. Jest też dodatkowy termin szkoleń
Fot: WOT

Cały czas trwa nabór do Wojsk Obrony terytorialnej. W związku z tym w wielu miejscach organizowane są Mobilne Punkty Rekrutacyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, dzięki którym można dowiedzieć się więcej na temat służby oraz naboru. Obecnie taki punkt mieści się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i działa w każdy czwartek w godz. 8.00-11.00. W punkcie rekruterzy WCR przedstawiają proces rekrutacji i warunki pełnienia służby w Wojsku Polskim. Osoby zainteresowane mają również możliwość złożenia wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Do służby w WOT może przystąpić każda osoba w wieku od 18 do 55 lat (podoficerowie i oficerowie do 63 lat), która posiada polskie obywatelstwo, jest zdrowa, niekarana i sprawna fizycznie. Średnia wieku żołnierzy WOT wynosi 32 lata a 20% stanowią kobiety.

Obecnie w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 2 tys. żołnierzy.

W jaki sposób można się zgłaszać do służby?

Zainteresowani służbą mogą się zgłaszać rejestrując się na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego i podając swoje dane. Później należy czekać na telefon od przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień, który skontaktuje się z każdym zgłaszającym i umówi do Wojskowego Centrum Rekrutacji. Pytania można także kierować Do Wojskowej Komisji Uzupełnień:
- Portal Rekrutacyjny: nr tel. 261 398 251;
- Terytorialna służba wojskowa: nr tel. 261 398 252;
- Służba przygotowawcza: nr tel. 261 398 253;

Osoby, które chciałyby się zgłosić lub dowiedzieć się więcej o naborach mogą też dzwonić na ogólnopolską infolinię: 800-696-077, która działa przez siedem dni w tygodniu w godz. 7.30-19.00. Dyżury na infolinii pełnią żołnierze WOT, którzy udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat rekrutacji oraz samej służby.

Aplikować można też przez portal www.zostanzolnierzem. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu dwóch tygodni dostanie wiadomość, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Najbliższe szkolenie podstawowe w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się 20 sierpnia i 2 września, z kolei wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy zaplanowano na 28 sierpnia i 10 września.

Dlaczego warto?

Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, które jest nieopodatkowane. Do tego może mu zostać przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Żołnierze WOT korzystają również z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

583 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39