Trwa postępowanie kanoniczne wobec księdza skazanego za gwałt na małoletniej

2018.11.07 12:55
Sądy, najpierw okręgowy, później apelacyjny, już zajęły stanowisko w sprawie młodego wikariusza oskarżonego o gwałt na małoletniej. Nie oznacza to jednak końca tematu, bo cały czas prowadzone jest odrębne postępowanie kanoniczne.
Trwa postępowanie kanoniczne wobec księdza skazanego za gwałt na małoletniej
Fot: pixabay.com

30 października sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok wobec młodego wikariusza z jednej z podlaskich parafii, który uczył dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Prokuratura zarzuciła mu, że w maju i czerwcu 2017 r. podstępem zwabiał dziewczynkę (miała wówczas mniej niż 15 lat) do budynku plebanii, zamykał drzwi na klucz, rozbierał ją i wykorzystywał seksualnie.

28-letni kapłan został skazany na 5 lat więzienia. Usłyszał także zakaz zbliżania się do małoletniej na mniej niż 50 m. Zabroniono mu również kontaktować się z pokrzywdzoną w jakiejkolwiek formie przez najbliższe 10 lat.

Poza tym orzeczono wobec wikariusza 15-letni zakaz wykonywania pracy związanej z edukacją i opieką nad dziećmi. Zakaz ten dotyczy również prowadzenia tego rodzaju działalności, także w ciągu najbliższych 15 lat.

To jednak jeszcze nie koniec tej sprawy, bo – jak poinformował ksiądz Marcin Gołębiewski, rzecznik prasowy Diecezji Drohiczyńskiej - cały czas prowadzone jest postępowanie kanoniczne, a wyrok, który zapadł, "będzie miał bardzo istotne znaczenie dla czynności kończących to postępowanie".

Rzecznik podkreślił też, że zgodnie z decyzją Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej skazany duchowny został w czerwcu ubiegłego roku zawieszony "w pełnieniu wszelkich funkcji kapłańskich".

Zobacz też: Młody wikariusz ponownie skazany za gwałt na małoletniej

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

776 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39