Trwa spór o żywotniki w parku Planty

2024.02.27 14:54
Władze miasta jeszcze raz przeanalizują pomysł wycinki żywotników w parku Planty. Mieszkańcy twierdzą, że drzewa są w dobrym stanie i nie chcą dopuścić do ich straty.
Trwa spór o żywotniki w parku Planty
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok FB
Zdjęcia archiwalne

Spór dotyczy wycinki żywotników zachodnich w Alei Zakochanych i od strony ul. Legionowej, która zaplanowana została w ramach trwającej rewitalizacji białostockiego parku Planty. Mieszkańcy miasta twierdzą, że drzewa te są w dobrym stanie i domagają się od władz miasta ponownego rozpatrzenia zasadności ich wycięcia.

Wycinka może zostać wstrzymana

W poniedziałek (26 lutego) przyjęto stanowisko przygotowane w tej sprawie przez radnego Polski'2050 - Tomasza Kalinowskiego. Poparło je 17 radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, a dziesięć nie wzięło udziału w głosowaniu. Przyjęcie stanowiska nie jest jednak niczym zobowiązującym dla władz naszego miasta. Wycinka bowiem nie została odwołana, a jedynie wstrzymana. Decyzja o wycięciu drzew ma zostać ponownie przeanalizowana.

Społecznicy przedstawili radnym opinię dendrologiczną, z której wynika, że zdobiące nasz park żywotniki są w dobrym stanie i spełniają wszystkie kryteria wymagane do tego, aby uznać je za pomniki przyrody.

Obrońcy żywotników twierdzą też, że ekspertyza miejska, na podstawie której podjęto decyzję o wycięciu drzew została przeprowadzona w sposób nieprofesjonalny i nie jest wiarygodna.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1482 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39