Trwa zbiórka pieniędzy na wiejskie hospicjum w Podlaskiem. Pierwsze takie w Polsce

2018.04.10 15:50
W województwie podlaskim może powstać pierwsze w Polsce wiejskie, stacjonarne hospicjum. Taki plan ma Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza. W zbieranie datków na ten cel zaangażował się Szymon Hołownia.
Trwa zbiórka pieniędzy na wiejskie hospicjum w Podlaskiem. Pierwsze takie w Polsce
Fot: Szymon Hołownia/FB
Projekt wiejskiego hospicjum

W naszym regionie, a dokładnie w Michałowie, działa Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza. Organizację prowadzi dr Paweł Grabowski. Chciałby on wybudować stacjonarne, wiejskie hospicjum z bazą hospicjum domowego, nieodpłatną wypożyczalnią sprzętu, gabinetami lekarskimi oraz centrum edukacji zdrowotnej i paliatywnej. Dzięki temu chorzy m.in. mogliby być na łóżkach wywożeni na spacery to pobliskiego lasu. Mieliby okazję zobaczyć to, co dzieje się poza ścianami, w których spędzają większość czasu.

Obiekt taki ma szansę powstać w Makówce w gminie Narew. Kosztorys z wyposażeniem opiewa na 15 mln zł. Fundacja ma wkład własny w wysokości 500 tys. zł. Niestety nie otrzymała unijnego finansowania, które mogłoby być wykorzystane na prace infrastrukturalne. Dlatego też trwa zbiórka, którą zainicjował Szymon Hołownia. Ma ona pomóc w realizacji projektu. Wstępnie chodzi o uzyskanie 100 tys. zł.

- Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza na moim rodzinnym Podlasiu to prawdopodobnie jedyne w Polsce hospicjum wiejskie. Opiekujące się starszymi i chorymi ludźmi na odległych, wyludnionych wsiach na polsko-białoruskim pograniczu. Tam, gdzie nie dojeżdża autobus, które omija objazdowy sklep, skąd nie ma jak się wydostać na rehabilitację, do dentysty, po zakupy. Ekipa hospicjum ma pacjentów mieszkających nawet 80 km od siebie – wskazuje Szymon Hołownia. - Jestem dumny, że od teraz będzie pierwszą pozaafrykańską placówką, z którą stałą współpracę nawiązuje moja Fundacja "Dobra Fabryka". Od kwietnia będziemy co miesiąc płacić za opiekę nad 7 chorymi, których nie obejmuje kontrakt z NFZ, bo jest na 15 chorych – dodaje.

Dotychczas udało się zebrać około 90 tys. zł. Datki przekazało prawie 1000 osób.

Każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę, może przekazać ją przez facebookowy profil Szymona Hołowni, a także za pośrednictwem strony dobrafabryka.pl. Natomiast, osoby, które wolą tradycyjne płatności, dane do przelewu znajdą na stronie internetowej Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1212 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39