Trwają próby do pierwszej w tym roku premiery w Teatrze Dramatycznym. Co to za spektakl?

2024.01.30 11:51
W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają przygotowania do pierwszej premierowej produkcji tego roku. Spektakl "Szwagierki", autorstwa kanadyjskiego pisarza Michela Tremblay’a powstaje pod reżyserią Michała Znanieckiego. Sztuka obiecuje być obserwacją ludzkich relacji w kontekście zabawnej, a jednocześnie tragikomicznej opowieści.
Trwają próby do pierwszej w tym roku premiery w Teatrze Dramatycznym. Co to za spektakl?
Fot: Materiały prasowe

Premiera spektaklu "Szwagierki" odbędzie się 9 marca na scenie Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Świerkowej 20.

"Szwagierki"

Spektakl "Szwagierki" przenosi widzów do klaustrofobicznej przestrzeni codzienności symbolicznej kuchni, gdzie punktem centralnym staje się opowieść czternastu kobiet. Zagonione gospodynie domowe, sfrustrowane żony, zbuntowane córki, zagubione matki, zawistne sąsiadki i "przyjaciółki" - wszystkie razem tworzą wybuchową mieszankę charakterów, której dynamika jest centralnym punktem musicalu. Tekst Michela Tremblaya, choć pochodzący z lat 60., nadal ukazuje aktualność życia.

- Praca nad musicalem jest wyjątkowo złożona. Jako reżyser muszę oddać czas choreografce i kompozytorowi. Aby znaleźć organiczność tekstu dramatycznego i śpiewanego "tańczonego" pracujemy w stałym kontakcie. Każdy song to "dusza" postaci, jej charakter i rola w relacjach. Razem z dwunastoma aktorkami piszemy biografie bohaterek, aby każda postać była wyrazista i pełna niuansów. Jest to konieczne, aby zbudować relacje na scenie w dialogach i sytuacjach. Z kostiumologiem kończymy i doprecyzujemy charakteryzację, która jest bardzo ważna, aby zbudować świat gospodyń domowych i aby każda znalazła swą odrębność. Ważne było też odrealnienie sytuacji. Tworzymy tragikomiczny musical, czyli konwencję, która wymaga form groteski i wyolbrzymień - mówi reżyser Michał Znaniecki.

W musicalu "Szwagierki" występują: Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Urszula Szmidt, Kamila Wróbel-Malec, Monika Zaborska, Sławomir Popławski, Mateusz Stasiulewicz oraz gościnnie Renata Dobosz oraz Krystyna Kacprowicz-Sokołowska.

Bilety na premierę spektaklu "Szwagierki" dostępne są w kasie Teatru (ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Więcej informacji: Premiera: spektakl "Szwagierki"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1053 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39